نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته

واقعیت افزوده به عنوان یکی از بزرگ ترین فناوری های روز جهان در حال فعالیت است و پتانسیل بالایی برای تغییر شکل و پیشرفت صنایع دارد. در واقع، نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری بسیار پررنگ است. این توسعه، نظر افراد زیادی از جمله صاحبان کسب و کارها و مصرف کنندگان را به خود جلب کرده و روش های جدیدی را برای تعامل با محتواهای دیجیتال ایجاد کرده است.

در این مقاله از سایت مارلیک آپ به بررسی نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری می پردازیم. مارلیک آپ به عنوان یک شرکت ساخت واقعیت افزوده در ایران از بهترین ها به شمار می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت مارلیک آپ مراجعه کنید.

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده یک فناوری پرطرفدار است که قدرت درک کاربر را چندین برابر می کند و یک دید سه بعدی از دنیای واقعی را به صورت یکسری اطلاعات دیجیتال به  کاربر نشان می دهد. واقعیت افزوده باعث می شود کاربران به درک بهتر و کامل تری از محیط اطراف خود برسند و همین موضوع باعث شد که شرکت های زیادی به این تکنولوژی روی آورند.

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
واقعیت افزوده در توسعه فناوری

کاربرد واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده به کسب و کارها این امکان را داده تا تجربه هایی جدید و هیجان انگیز برای مشتریان خود ایجاد کنند. واقعیت افزوده در بخش های زیادی از جمله بهداشت، معماری، آموزش، تولید و سرگرمی تاثیرگذار است. واقعیت افزوده اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد و این کار را از طریق قرار دادن محتوای دیجیتال روی دنیای واقعی انجام می دهد.

برای مثال در حوزه کاری معماری، واقعیت افزوده به مشتریان اجازه می دهد طرح ساختمان را قبل از اجرا به یک شیوه واقع گرایانه تجسم کنند. بنابراین، واقعیت افزوده در توسعه فناوری نقش بسیار پررنگی دارد.

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری، بسیار پررنگ و حائز اهمیت است. برای مثال خرید از فروشگاه های آنلاین آسان تر شده است. به طوری که افراد می توانند قبل از خرید محصول، ظاهر آن را بررسی کنند. برای مثال قبل از خرید مبلمان، نحوه چیدمان آن را در خانه مشاهده کنند.

برای همپوشانی بازی های آنلاین و دنیای واقعی می توان از واقعیت افزوده استفاده کرد. در این حالت افراد می توانند درون فضای بازی چهره خود را به حالات مختلفی در بیاورند. از دیگر کاربردهای واقعیت افزوده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مسیریابی و نقشه
  • اندازه گیری نقاط سه بعدی توسط تلفن های هوشمند
  • تجسم پروژه های ساختمانی برای مهندسان و معماران
  • نمایش داده های مختلف جلوی شیشه ماشین از جمله آب و هوا، شرایط جاده، مسافت، مقصد، سرعت و …
  • بازسازی مکان های تحقیقاتی برای باستان شناسان
نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
واقعیت افزوده در توسعه فناوری

نقش واقعیت افزوده در تعامل با مشتری

بعد از توسعه گسترده فناوری واقعیت افزوده، شرکت ها می توانند فضای ارتباطی خود را با مشتریان گسترش داده و بسترهای تعاملی جدیدی برایشان ایجاد کنند. واقعیت افزوده برای شرکت ها آزمایش مجازی محصول، تجسم آن و ایجاد گروه های بازاریابی اختصاصی را ممکن می سازد. در نتیجه تعامل بیشتری میان مشتری و فروشنده ایجاد خواهد شد و تصمیم گیری را برای مشتری راحت تر خواهد کرد.

واقعیت افزوده و همکاری از راه دور

واقعیت افزوده در توسعه فناوری نقش غیرقابل انکاری دارد. این ابزار خود یکی از مهم ترین پایه های همکاری از راه دور برای افراد و شرکت ها محسوب می شود و این تاثیر برای صنایعی که امکان حضور در آن ها با چالش همراه است؛ مفیدتر می باشد. در واقع با استفاده از تاثیر واقعیت افزوده در فناوری، تیم های مختلف می توانند در موقعیت های مکانی مختلف با یکدیگر همکاری داشته باشند و اطلاعات مورد نیاز را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و این سبب یک ارتباط یکپارچه میان آن ها خواهد شد.

واقعیت افزوده و توسعه فناوری

یکی از فناوری های نوظهور دنیای امروز، واقعیت افزوده است که می تواند نحوه زندگی افراد را به راحتی تغییر دهد. واقعیت افزوده در توسعه فناوری نقش پررنگی دارد و با پیشرفت آن شغل های زیادی در جوامع ایجاد خواهد شد. از پیشرفت های واقعیت افزوده در حوزه فناوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آموزش

با پیشرفت واقعیت افزوده، افرادی لازم هستند تا این فناوری را به خوبی بلد باشند و به افراد دیگر آموزش دهند و به عنوان معلم واقعیت افزوده مشغول به کار شوند.

فروشنده و بازاریاب

با دانستن نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری می توانیم به اهمیت آن در جهان امروز پی ببریم که از مهم ترین نقش های آن ایجاد مشاغل مختلف است. یکی از این حوزه های شغلی پردرآمد، فروشندگی و بازاریابی است. این افراد برای به فروش رساندن محصولات و خدمات، به همکاری با شرکت ها می پردازند.

تحقیق و توسعه

برای توسعه دادن فناوری های جدید به افرادی با آگاهی بالا به این علم نیاز است. به همین علت همواره افراد زیادی به عنوان محقق در این زمینه فعالیت می کنند تا سبب بهبود تاثیر واقعیت افزوده در توسعه فناوری شوند.

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
واقعیت افزوده در توسعه فناوری

طراح

تولید محتوا امروزه نقش مهمی در توسعه فناوری دارد. بنابراین افراد زیادی وجود دارند که به عنوان طراح مشغول به تولید محتواهای تصویری، صوتی، متنی و … هستند.

توسعه نرم افزار

برنامه های کاربردی زیادی برای واقعیت افزوده وجود دارند که طراحی و اجرای آن ها بر عهده توسعه دهندگان نرم افزار است. این برنامه ها می توانند برای حوزه های آموزشی، تجارت و بازی ها مورد استفاده قرار بگیرند.

آینده واقعیت افزوده چگونه است؟

تا اینجای مقاله از تاثیر واقعیت افزوده در توسعه فناوری سخن گفتیم و حالا زمان این است که به چگونگی عملکرد واقعیت افزوده در آینده بپردازیم. سرعت رشد واقعیت افزوده توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده و نقش پررنگ آن در زندگی افراد نیز قابل توجه است. این موضوعات سبب شده تا کمپانی های بزرگی به این فناوری روی آورند. از مهم ترین تاثیراتی که انتظار می رود واقعیت افزوده در آینده داشته باشد؛ می توان به گسترش کاربردها، بهبود عملکرد و کاهش هزینه ها اشاره کرد.

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
واقعیت افزوده در توسعه فناوری

سخن پایانی

مفاهیم مرتبط با تاثیر واقعیت افزوده در توسعه فناوری همانند یک آتش سوزی به سرعت در حال گسترش است و در حال فرا گرفتن سراسر جهان می باشد. بیشتر صنایع موجود در جهان آن را آینده فناوری می خوانند. در واقع می توان گفت که واقعیت افزوده قطاری است که هنوز در ابتدای مسیر حرکت خود بوده و تا انتهای مسیر با چالش ها و پیشرفت های فراوانی همراه خواهد بود.

مارلیک آپ یک شرکت ساخت واقعیت افزوده است که در این حوزه از بهترین ها به شمار می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مارلیک آپ ارتباط برقرار کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *