تکنولوژی های پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی

10 تکنولوژی پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی

دنیای امروز با بهره گیری از تکنولوژی های مدرنی چون واقعیت مجازی، خود را به سطح بی نظیری از شکوفایی و عظمت رسانده است. اما هنگامی که بخواهیم در این فناوری های نو ظهور و مدرن جویا تر شویم، می توانیم به این پرسش دست یابیم که چگونه تکنولوژی های پیشرفته در عینک های واقعیت مجازی باعث تجربه بهتر کاربران می شوند و تعامل آنها را وارد سطح جدیدی می کنند.

از سوی دیگر تلفیق درست چند تکنولوژی با یکدیگر باعث به وجود آمدن ابزاری کارآمد و موثر می شود که این امر می تواند پیامد های بسیار مثبتی را به همراه داشته باشد. عینک های واقعیت مجازی نیز دارای تکنولوژی های پیشرفته ای هستند و از تلفیق چند تکنولوژی به وجود آمده اند.

در این مقاله از سایت مارلیک آپ به بررسی 10 تکنولوژی پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی می پردازیم. مارلیک آپ، به عنوان یکی از بهترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی و  افزوده در ایران آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت مارلیک آپ مراجعه کنید.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی (VR) یکی از فناوری های نوین و نوظهور جامعه بشری است که باعث ایجاد تغییرات بزرگی در نحوه زندگی و همچنین روند زندگی شده است. در این فناوری شما قادر به تجربه یک واقعیت یا دنیای مجازی می شوید که به واسطه ی ابزار های الکترونیکی ای چون عینک، دسته، کلاه و … می توانید تجربه خود را بهبود ببخشید. واقعیت مجازی با ایجاد یک فضای شبیه سازی شده و سه بعدی، کاربر را در یک محیط واقع گرایانه قرار می دهد تا با استفاده از آن با دنیای واقعی در تعامل باشد. این فناوری در زمینه های مختلفی چون پزشکی، بازی سازی، صنعت، معماری، تبلیغات و … کاربردهای بسیار چشمگیری دارد.

تکنولوژی های پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی
عینک‌ های واقعیت مجازی

تکنولوژی های پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی

عینک های واقعیت مجازی دارای قابلیت های بسیار بی نظیری هستند که این قابلیت ها به دلیل حضور تکنولوژی های پیشرفته ای است که در آن به کار گرفته شده است. در عینک های واقعیت مجازی سنسور های تشخیص حرکت، نمایشگر های با کیفیت، سیستم های پردازش و همچنین دسته های کنترل وجود دارد که کاربر در حین استفاده از عینک های واقعیت مجازی لذت دو چندانی می برد.

از جمله تکنولوژی های پیشرفته استفاده شده در عینک های واقعیت مجازی می توان به پروژکتور های نوری، زنجیره پردازش، ردیابی چشم، صداگذاری سه بعدی و …. اشاره داشت که در ادامه به جزئیات هر چه بیشتر آنها می پردازیم.

10 تکنولوژی پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی

زنجیره‌ی پردازش

عینک های واقعیت مجازی به چندین پردازنده‌ ی گرافیکی مجهز هستند که در تجزیه و تحلیل تصاویر به صورت مستقل عمل می کنند. از سویی دیگر در پردازش ویدئو ها و تصاویر واقعیت مجازی زنجیره پردازش بسیار تاثیر گذار است به صورتی که باعث ارتقاء کیفیت تجربه کاربر می‌ شود.

ردیابی دست

تکنولوژی ردیابی دست عینک های واقعیت مجازی به عنوان یک ابزار حیاتی به شمار می آید که عدم وجود آن باعث کاهش کارایی و عملکرد این تکنولوژی می شود. در تکنولوژی ردیابی دست، حسگر های گوناگونی وجود دارد که باعث تشخیص حرکات دست می شود به صورتی که باعث کنترل بهتر دنیای مجازی توسط کاربر نیز می شود. از آنجا که حرکات باعث معنا بخشی به یک تجربه واقعی می شوند، وجود چنین تکنولوژی ای باعث تعامل بهتر کاربران در دنیای مجازی شده است.

تکنولوژی های پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی
عینک‌ های واقعیت مجازی
صداگذاری سه بعدی

صدا یک عضو جدا نشدنی از یک واقعیت به شمار می رود و روحی به آن واقعیت تزریق می کند که در نتیجه باعث اثر بخشی دو چندان می شود. در عینک های واقعیت مجازی، تکنولوژی ای به نام صداگذاری سه بعدی وجود دارد که صدای محیط های دنیای مجازی را به شکل واقع گرایانه و سه بعدی برای کاربران پخش می کند. این قبیل از صدا گذاری ها با استفاده از اسپیکر های بسیار پیشرفته و نوین انجام می شود تا صدای مورد نظر به صورت دقیق و با کیفیت به گوش شنونده برسد.

پروژکتور های نوری

نور همچون صدا باعث اثر بخشی چشمگیر یک واقعیت می شود و این در حالی است که عینک های واقعیت مجازی با بهره گیری از پروژکتور های نوری، ویدئو ها و تصاویر واقعیت مجازی را در هر سطوحی به نمایش گذاشته و تجربه‌ی کاربران را در دنیای مجازی بهبود می بخشند. از دیگر مزایای حضور این تکنولوژی در عینک های واقعیت مجازی جان بخشی به محیط و پویا کردن محیط مجازی است.

ردیابی چشم

در هنگام استفاده از عینک های واقعیت مجازی، عینک باید تحلیل درستی از وضعیت حرکات چشم کاربر داشته باشد تا با بهره گیری از آن، محیط دنیای مجازی را متناسب با وضعیت چشم ها تنظیم کند. تکنولوژی ردیابی چشم با استفاده از حسگر های خاصی که Eye Tracking نام دارند، حرکات چشمان فرد را به صورت دقیق تشخیص می دهد و باعث ایجاد واکنشی درست در دنیای مجازی می شود.

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده همچون واقعیت مجازی از جمله تکنولوژی های نوینی است که با بهره گیری از دوربین‌ های واقعیت افزوده، دنیای واقعی را با دنیای مجازی با استفاده از عناصر مجازی ادغام می کند.

تکنولوژی های پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی
عینک‌ های واقعیت مجازی
شبکه‌ های عصبی مصنوعی

عینک های واقعیت مجازی دارای تعداد مشخصی از شبکه‌ های عصبی مصنوعی هستند که وظیفه ی تشخیص الگو ها و ارتقاء کیفیت تصویر و صدا را دارند. این شبکه های عصبی از تعداد زیادی عناصر پردازشی بهم پیوسته به نام نورون تشکیل شده اند که برای تحلیل و حل یک مشکل با یکدیگر در تعامل هستند. ایده و الهام اصلی ساخت این شبکه ها از سیستم عصبی زیستی گرفته شده است.

تصاویر 360 درجه

تکنولوژی تصاویر 360 درجه عینک های واقعیت مجازی باعث شده است که جذابیت دنیای مجازی دو چندان شود. این فناوری امکان نمایش و تولید فیلم‌ های 360 درجه با کیفیت بالا را فراهم می‌ کند. حال شما به این فکر کنید در دنیایی وجود دارید که همه چیز دو بعدی و محیط شما 360 درجه ای نیست، این شرایط اصلا قابل تحمل و جذاب نخواهد بود پس در نتیجه می توان گفت که تکنولوژی 360 درجه در عینک های واقعیت مجازی باعث پویایی آن نیز شده است.

پخش زنده

در مورد پخش زنده می توان گفت که باعث زنده بودن دنیای مجازی در عینک های واقعیت مجازی می شود که این امر مستلزم به کارگیری چنین تکنولوژی هایی است و شما تصاویر و ویدئو ها را به صورت لحظه ای مشاهده می کنید.

سنسور های حرارتی

سنسور های حرارتی عینک های واقعیت مجازی برای تحلیل تجزیه ی دمای بدن کاربران استفاده می شود. از سوی دیگر با استفاده از سنسور حرارتی می توانید از تفکرات ذهنی و احساسات کاربر نیز مطلع شوید.

تکنولوژی های پیشرفته در عینک‌ های واقعیت مجازی
عینک‌ های واقعیت مجازی

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی تکنولوژی‌ های پیشرفته عینک‌ های واقعیت مجازی پرداختیم. از جمله این تکنولوژی ها می توان به سنسور های حرارتی، پخش زنده، شبکه های عصبی مصنوعی و … اشاره داشت که هر کدام از آنها به بهبود تجربه کاربران در دنیای مجازی کمک بسزایی می کنند. اگر بخواهیم به یک نتیجه گیری کلی برسیم می توانیم به این مورد اشاره کنیم که استفاده درست و همچنین تلفیق درست چند تکنولوژی با یکدیگر، باعث افزایش کارایی و تاثیر گذاری آن در جامعه بشری می شود.

در این مقاله از سایت مارلیک آپ، یکی از موفق ترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ایران، سعی داشتیم تا مطالبی کلی از این فناوری را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم. جهت مطالعه دیگر مطالب می توانید به بخش وبلاگ سایت مراجعه نمایید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *