آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران

دره آباد ولی

آباد ولی کجاست و شرکت های موفق Abad Valley کدام هستند؟ نامی که بعد از گذشت ۱۶ سال، در زمینه های مختلفی همانند دانش الکترونیک، پیشرفت تکنولوژی و قصه کسب و کارهای خلاق بر سر زبان ها می باشد. شهرتی که سایر نقاط را نیز به تکاپو انداخته تا بتوانند همین داستان را تکرار کرده و تبدیل به مقر کسب و کارهای موفق شوند.

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

دره تکنولوژی ایران به دلیل زیرساخت ها و منابع نامحدود، فراوانی متخصصان با تجربه، مغزهای متفکر و همچنین تعدادی از مهندسان برجسته دنیا، تبدیل به کانونی برای جذب علاقه مندان فناوری در سراسر ایران شده است.
دقایقی همراه ما باشید تا یکی از بهترین نقاط تکنولوژی ایران، یعنی آباد ولی را برایتان معرفی کنیم.

آباد ولی؟

آباد ولی
دره فناوری رودبار

واژه آباد ولی (Abad Valley)، یا ترجمه تحت الفظی آن عبارت است از «دره آباد» به منطقه‌ای در جنوب استان گیلان یعنی شهرستان رودبار اشاره دارد. این عبارت نخستین بار در سال ۱۳۸۶ به دلیل ارتباط تنگاتنگ مرکز رشد واحدهای فناوری رودبار با کسب و کارهایی در حوزه تکنولوژی به نام عامیانه آن منطقه تبدیل شد. حال ممکن است کلمه (دره آباد) برای عده‌ای گنگ و برای عده دیگر تداعی کننده منطقه‌ یا شهری آباد باشد.
آباد ولی امروزه خانه تعداد زیادی از شرکت های بزرگ فناوری همچون مارلیک آپ، پارسیان انرژی، تکنو زد، آریامن و استارتاپ‌ های موفق دیگر می باشد.

آباد ولی کجاست؟

اگر بخواهیم دقیق‌تر بدانیم که محدوده آباد ولی کجاست، می‌توانیم به ناحیه اختصاصی شهرستان رودبار که در دل کوه های بلند مستقر شده اشاره کنیم. وجود مرکز رشد واحدهای فناور رودبار که زیر مجموعه پارک‌های علم و فناوری گیلان محسوب می‌شود، مزید بر علت شده تا بازار توسعه و تحقیق و زیرساخت آکادمیک منطقه در سراسر دره پویاتر گردد.

از طرفی، تعدادی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های عرصه فناوری، در آباد ولی انجام شده و عجیب نیست که این منطقه را تبدیل به قطب جذب استعداد، نیروی کار و سرمایه کرده و به جایی رسیده است که در سال ۱۴۰۳ مرکز با مدیریت مهندس مجتبی یوسفی میزبان ۲۱ شرکت قدرتمند به عنوان واحد فناور می باشد.

یکی از اصلی‌ترین نتایج سرمایه گذاری و شکل‌گیری استارتاپ‌ها و شرکت های موفق در آباد ولی، پیشرفت در زمینه های مختلف تکنولوژی به خصوص در عرصه واقعیت مجازی با وجود شرکت مارلیک آپ می باشد که باعث بالا رفتن متوسط درآمد خانوار با وجود بسترهای فعال برای جذب نیرو در مقایسه با بقیه شهرستان‌های استان گیلان شده است .

دره آباد ولی
دره فناوری ایران

تاریخچه آباد ولی

در پاییز سال ۱۳۸۶ با مستقر شدن مرکز رشد واحدهای فناور رودبار در منطقه آباد ولی، بستری برای حمایت از ایده‌های نو و کارآمد در عرصه علم، صنعت و فناوری پدید آمد. پارک علم و فناوری سازمانی است که توسط متخصصان حرفه‌ای مدیریت شده و بالا بردن ثروت جامعه از راه تشویق فرهنگ خلاقیت و همچنین افزایش توان رقابتی بین موسسه‌ها و شرکت‌های فعال از اهداف اصلی آن می باشد.

با تأسیس این مرکز و شروع فعالیتش به مرور زمان افرادی با ایده های نو جذب شده، شرکت های خود را تأسیس کرده و برای پیشرفت در عرصه های مختلف تلاش کردند.
در ادامه به معرفی شرکت های موفق آباد ولی می پردازیم.

شرکت‌های موفق آباد ولی

اسامی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم مدت‌هاست که تبدیل به شرکت‌های موفق آباد ولی شده‌اند و کسب و کار خود را در این منطقه استراتژیک و مهم رشد داده اند.

1. شرکت فناوران شهر رباتیک (تکنو زد)

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 10

تکنو زد یا فناوران شهر رباتیک توسط سید نظام عزیزی پورزاده با ایده ی المان‌های تبلیغاتی رباتیک متغیر و ثابت، تاسیس شد.
این شرکت که در بازار بین المللی به Zed technology معروف است، روشی جدید در صنعت تبلیغات با استفاده از فناوری رباتیک دارد. به شکلی که با تولید محصولاتی نظیر استندهای تبلیغاتی به صورت رباتیک در ابعاد و اشکال مختلف توانایی جذب مشتریان زیادی را برای آن واحد مربوطه ایجاد کرده است.

از سری ربات های تبلیغاتی ساخته شده توسط تکنو زد، ربات کلاسه با سه متر ارتفاع می باشد. این ربات با داشتن آزادی حرکت در قسمت بالا تنه می تواند کمر خود را به سمت راست و چپ و همچنین سر و دست ها را به سمت بالا و پایین حرکت دهد.

2. مدرسه ارتباطات عالی آریامن

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 11

مدرسه عالی ارتباطات آریامن یا اپلیکیشن معروف آریامن توسط سجاد قاضی با موضوع آموزش فن بیان و سخنرانی در بستر واقعیت مجازی یا به اصطلاح VR تاسیس شد. با اپلیکیشن آریامن می توانید سالن سخنرانی دلخواه خود را داخل منزلتان داشته باشید و هر زمان که اراده کردید به تمرین هایتان بپردازید.

3. پارسیان انرژی ایرانیان کادوس

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 12

شرکت پارسیان انرژی ایرانیان کادوس (پارسیان انرژی) با ایده سامانه مانیتورینگ در زمینه انرژی های تجدید پذیر فعالیت خود را آغاز نموده است.
این شرکت با مشاوره، طراحی، ساخت نیروگاه های تجدید پذیر و در زمینه اتوماسیون صنعتی انرژی های نو فعالیت می کند. از پروژه های این شرکت می توان به اجرای سامانه مانیتورینگ (اسکادا) برای توربین های بادی منجیل اشاره کرد.

4. کنترل کالای نوین مارلیک (تست شده)

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 13

تست شده یا کنترل کالای نوین مارلیک به عنوان اولین مرجع رسمی کنترل کیفیت و اصالت کالای استوک و دست دوم در ایران شروع به فعالیت کرد. چه چیزی بهتر از اینکه وقتی کالایی به دست شما می رسد توسط نهادی به طور کامل بررسی شده و از اصالت آن اطمینان حاصل کرده باشید. همچنین ویدیو تست کامل کالا قبل از خرید در اختیار شما قرار می گیرد تا خریدی ایمن برای شما رقم بخورد.

5. عمران افزا

دره آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 14

عمران افزا توسط امیر ریحان صفت با ایده ی تولید آزمایشگاهی فناوری های بتن همانند جدول، با طرح ترکیب سرباره فولاد و آهن تاسیس شد. این شرکت با ترکیب پسماند سرباره کارخانه ها، فرآورده های بتنی تولید می کنند که علاوه بر استحکام بیشتر نسبت به بتن های معمولی باعث حفاظت از محیط زیست نیز می شود.

۶. آرامیس هنر پارسی

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 15

شرکت آرامیس هنر پارسی با نام تجاری هوگر در سال ۱۳۹۳ به مدیر عاملی مهداد مستوفی تاسیس شد. این شرکت فعالیت خود را با تولید شوینده های تخصصی و خنثی در زمینه نگهداری حیوانات خانگی آغاز کرد و در حال حاضر در اقصی نقاط کشور نمایندگی فعال دارد. از محصولات در حال تولید این شرکت می توان به اسپری ضد عفونی کننده و لکه بر محیطی، اسپری ضد کک و کنه گیاهی، اسپری دور کننده حشرات و حیوانات وحشی در طبیعت، قطره دور کننده عقرب و رتیل و … اشاره کرد.

۷. پولاد صدف آسیا

پولاد صدف آسیا با ایده ی ساخت صندوق الکترومکانیک یا گاوصندوقی که به صاحبش خبر می دهد توسط عباس رضاییان فعالیت خود را شروع کرد. این شرکت گاوصندوق های نسوزی را با سامانه پیامکی طراحی کرده است که اگر کسی آن را لمس کند یا تکان دهد پیامکی به صاحب آن ارسال می شود و او را از این اتفاق خبردار می کند.

۸. مارلیک خودرو برتر آریا

مارلیک خودرو با مدیر عاملی محمد حسین درکه تاسیس شد. این شرکت با ایده ساخت قطعه ای برای هواگیری به موقع از موتور های XU7 که در ماشین های سمند، پارس و پژو ۴۰۵ استفاده می شود فعالیت خود را شروع کرد. این قطعه به دلیل اینکه در بالاترین قسمت موتور قرار می گیرد، با هواگیری به موقع مانع از بالا رفتن دمای موتور و واشر زدن آن می شود.

تکشاخ آباد ولی

شرکت فناوران اطلاعات مارلیک (مارلیک آپ)

ولی آباد
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 16

شرکت مارلیک آپ در سال 1396 به مدیر عاملی خانوم فهیمه حسینی در حوزه فناوری فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت با انجام پروژه های واقعیت مجازی، افزوده و بازی سازی در ایران به شهرت رسید. مارلیک آپ در حال حاضر در عرصه واقعیت مجازی با انجام پروژه های بین المللی در حال رقابت با شرکت های بزرگ جهان می باشد. این شرکت پس از ورود به پارک علم و فناوری و اجرای ایده های خلاقانه با کسب تقدیر نامه های بین المللی، خود را از دیگر شرکت های فناوری ایران متمایز نمود.

مارلیک آپ معتقد است که یک شرکت از ایران، می تواند با بزرگ ترین شرکت های جهان در عرصه تکنولوژی رقابت نماید و در بازار های جهانی حضور مستمر داشته باشد.

از شرکت های دیگر آباد ولی می توان به ۱-واحد فناور ایده گستران صعود ایمن با تولید پایه های ایمنی ۲- تی وی بان یا واحد فناور ایده گستر لوشان با تولید پایه نگهدارنده تلویزیون ۳- شرکت مه رویان پارسیان دیبا با تولید لوازم آرایشی بهداشتی کاملا ارگانیک ۴- شرکت ارمغان زه راد کیهان شمال با تولید صابون زیتون به روش سرد (کاستیل) از روغن زیتون فرا بکر و… نام برد.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

مطالب اخیر

جام مارلیک
MarlikupAdmin

مارلیک به چه معناست؟ جامع ترین توضیح درباره جام های مارلیک

اگر تاکنون مسیرتان به شهرستان رودبار استان گیلان خورده باشد یا علاقمند به مباحث تاریخی باشید حتما نام مارلیک را شنیده اید. مارلیک نام یک محوطه باستانی در دره «گوهررود» در روستای نصفی، دهستان رحمت‌آباد در شهرستان رودبار می باشد. تپه مارلیک یکی از 5 تپه باستانی این منطقه و

ادامه مطلب »
تاثیر واقعیت مجازی در خلق آثار هنری
محدثه حسنی

تاثیر واقعیت مجازی در خلق آثار هنری

تجربه ورود به دنیای یک تابلوی نقاشی، رویایی است که تا چند سال قبل غیر ممکن به نظر می رسید اما اکنون به لطف حضور واقعیت مجازی این رویا به واقعیت می پیوندد. واقعیت مجازی در سال های اخیر گام های بزرگی در پیشرفت زمینه های مختلف برداشته است و با

ادامه مطلب »
بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال 2023
Admin-moradi

بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال 2023

تکنولوژی واقعیت مجازی به دلیل کاربرد های نا محدود خود در هر زمینه ای، در کنار دیگر مزایای این فناوری باعث شده خیلی زود جایگاهش را در دنیای امروز پیدا کند. اما رابط انسان و واقعیت مجازی، عینک های وی آر هستند. بنابراین همیشه این سوال که بهترین عینک واقعیت

ادامه مطلب »
واقعیت مجازی در آموزش برق
AdminYaghoubi

راهنمای جامع استفاده از واقعیت مجازی در آموزش برق

امروزه واقعیت مجازی فراتر از بازی و سرگرمی گسترش پیدا کرده است. این تکنولوژی در صنایع مختلف نیز رسوخ پیدا کرده و باعث شده آموزش به روش نوینی شکل پیدا کند. صنایع برق یکی از صنعت هایی است که با وجود واقعیت مجازی ارتقای بسیاری یافته و نقش مهمی در

ادامه مطلب »
همه چیز درباره دستکش های واقعیت مجازی
Admin-moradi

همه چیز درباره دستکش های واقعیت مجازی

علاوه بر عینک های واقعیت مجازی، گجت هایی مانند کنترلر ها، جلیقه ها و دستکش های واقعیت مجازی وجود دارند که حس واقعی تری هنگام تجربه این تکنولوژی به ما القا می کنند. دستکش های واقعیت مجازی  یک لوازم جانبی پوشیدنی هستند که برای افزایش حس لامسه طراحی شده اند.

ادامه مطلب »
نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
Admin-moradi

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته

واقعیت افزوده به عنوان یکی از بزرگ ترین فناوری های روز جهان در حال فعالیت است و پتانسیل بالایی برای تغییر شکل و پیشرفت صنایع دارد. در واقع، نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری بسیار پررنگ است. این توسعه، نظر افراد زیادی از جمله صاحبان کسب و کارها و مصرف

ادامه مطلب »
بازی دوپامین
AdminMarlikup

بازی دوپامین / وقتی که یک ملت بزرگ سرگرم یک بازی کوچک می شوند

به نظر شما چگونه می شود یک بازی موبایلی، ملتی عظیم با همه نوع سن و فرهنگ را درگیر خود کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسید. امروزه تقریبا اکثر اقشار جامعه اوقات فراقت خود را به انجام بازی های موبایلی، چرخیدن در اینستاگرام،

ادامه مطلب »
روند توسعه واقعیت مجازی
Admin-moradi

روند توسعه واقعیت مجازی

در دهه های گذشته، تکنولوژی های مدرن و نوظهوری وارد عرصه جهانی شده اند و به رقابت با یکدیگر پرداخته اند. اما در بین این تکنولوژی ها تنها آن تعداد به محبوبیت و معروفیت رسیدند که در بین مردم باعث ایجاد سرگرمی و تفریح می شدند. واقعیت مجازی از این

ادامه مطلب »