دره آباد ولی

آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران

آباد ولی کجاست و شرکت های موفق Abad Valley کدام هستند؟ نامی که بعد از گذشت ۱۶ سال، در زمینه های مختلفی همانند دانش الکترونیک، پیشرفت تکنولوژی و قصه کسب و کارهای خلاق بر سر زبان ها می باشد. شهرتی که سایر نقاط را نیز به تکاپو انداخته تا بتوانند همین داستان را تکرار کرده و تبدیل به مقر کسب و کارهای موفق شوند.

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

دره تکنولوژی ایران به دلیل زیرساخت ها و منابع نامحدود، فراوانی متخصصان با تجربه، مغزهای متفکر و همچنین تعدادی از مهندسان برجسته دنیا، تبدیل به کانونی برای جذب علاقه مندان فناوری در سراسر ایران شده است.
دقایقی همراه ما باشید تا یکی از بهترین نقاط تکنولوژی ایران، یعنی آباد ولی را برایتان معرفی کنیم.

آباد ولی؟

آباد ولی
دره فناوری رودبار

واژه آباد ولی (Abad Valley)، یا ترجمه تحت الفظی آن عبارت است از «دره آباد» به منطقه‌ای در جنوب استان گیلان یعنی شهرستان رودبار اشاره دارد. این عبارت نخستین بار در سال ۱۳۸۶ به دلیل ارتباط تنگاتنگ مرکز رشد واحدهای فناوری رودبار با کسب و کارهایی در حوزه تکنولوژی به نام عامیانه آن منطقه تبدیل شد. حال ممکن است کلمه (دره آباد) برای عده‌ای گنگ و برای عده دیگر تداعی کننده منطقه‌ یا شهری آباد باشد.
آباد ولی امروزه خانه تعداد زیادی از شرکت های بزرگ فناوری همچون مارلیک آپ، پارسیان انرژی، تکنو زد، آریامن و استارتاپ‌ های موفق دیگر می باشد.

آباد ولی کجاست؟

اگر بخواهیم دقیق‌تر بدانیم که محدوده آباد ولی کجاست، می‌توانیم به ناحیه اختصاصی شهرستان رودبار که در دل کوه های بلند مستقر شده اشاره کنیم. وجود مرکز رشد واحدهای فناور رودبار که زیر مجموعه پارک‌های علم و فناوری گیلان محسوب می‌شود، مزید بر علت شده تا بازار توسعه و تحقیق و زیرساخت آکادمیک منطقه در سراسر دره پویاتر گردد.

از طرفی، تعدادی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های عرصه فناوری، در آباد ولی انجام شده و عجیب نیست که این منطقه را تبدیل به قطب جذب استعداد، نیروی کار و سرمایه کرده و به جایی رسیده است که در سال ۱۴۰۳ مرکز با مدیریت مهندس مجتبی یوسفی میزبان ۲۱ شرکت قدرتمند به عنوان واحد فناور می باشد.

یکی از اصلی‌ترین نتایج سرمایه گذاری و شکل‌گیری استارتاپ‌ها و شرکت های موفق در آباد ولی، پیشرفت در زمینه های مختلف تکنولوژی به خصوص در عرصه واقعیت مجازی با وجود شرکت مارلیک آپ می باشد که باعث بالا رفتن متوسط درآمد خانوار با وجود بسترهای فعال برای جذب نیرو در مقایسه با بقیه شهرستان‌های استان گیلان شده است .

دره آباد ولی
دره فناوری ایران

تاریخچه آباد ولی

در پاییز سال ۱۳۸۶ با مستقر شدن مرکز رشد واحدهای فناور رودبار در منطقه آباد ولی، بستری برای حمایت از ایده‌های نو و کارآمد در عرصه علم، صنعت و فناوری پدید آمد. پارک علم و فناوری سازمانی است که توسط متخصصان حرفه‌ای مدیریت شده و بالا بردن ثروت جامعه از راه تشویق فرهنگ خلاقیت و همچنین افزایش توان رقابتی بین موسسه‌ها و شرکت‌های فعال از اهداف اصلی آن می باشد.

با تأسیس این مرکز و شروع فعالیتش به مرور زمان افرادی با ایده های نو جذب شده، شرکت های خود را تأسیس کرده و برای پیشرفت در عرصه های مختلف تلاش کردند.
در ادامه به معرفی شرکت های موفق آباد ولی می پردازیم.

شرکت‌های موفق آباد ولی

اسامی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم مدت‌هاست که تبدیل به شرکت‌های موفق آباد ولی شده‌اند و کسب و کار خود را در این منطقه استراتژیک و مهم رشد داده اند.

1. شرکت فناوران شهر رباتیک (تکنو زد)

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 12

تکنو زد یا فناوران شهر رباتیک توسط سید نظام عزیزی پورزاده با ایده ی المان‌های تبلیغاتی رباتیک متغیر و ثابت، تاسیس شد.
این شرکت که در بازار بین المللی به Zed technology معروف است، روشی جدید در صنعت تبلیغات با استفاده از فناوری رباتیک دارد. به شکلی که با تولید محصولاتی نظیر استندهای تبلیغاتی به صورت رباتیک در ابعاد و اشکال مختلف توانایی جذب مشتریان زیادی را برای آن واحد مربوطه ایجاد کرده است.

از سری ربات های تبلیغاتی ساخته شده توسط تکنو زد، ربات کلاسه با سه متر ارتفاع می باشد. این ربات با داشتن آزادی حرکت در قسمت بالا تنه می تواند کمر خود را به سمت راست و چپ و همچنین سر و دست ها را به سمت بالا و پایین حرکت دهد.

2. مدرسه ارتباطات عالی آریامن

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 13

مدرسه عالی ارتباطات آریامن یا اپلیکیشن معروف آریامن توسط سجاد قاضی با موضوع آموزش فن بیان و سخنرانی در بستر واقعیت مجازی یا به اصطلاح VR تاسیس شد. با اپلیکیشن آریامن می توانید سالن سخنرانی دلخواه خود را داخل منزلتان داشته باشید و هر زمان که اراده کردید به تمرین هایتان بپردازید.

3. پارسیان انرژی ایرانیان کادوس

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 14

شرکت پارسیان انرژی ایرانیان کادوس (پارسیان انرژی) با ایده سامانه مانیتورینگ در زمینه انرژی های تجدید پذیر فعالیت خود را آغاز نموده است.
این شرکت با مشاوره، طراحی، ساخت نیروگاه های تجدید پذیر و در زمینه اتوماسیون صنعتی انرژی های نو فعالیت می کند. از پروژه های این شرکت می توان به اجرای سامانه مانیتورینگ (اسکادا) برای توربین های بادی منجیل اشاره کرد.

4. کنترل کالای نوین مارلیک (تست شده)

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 15

تست شده یا کنترل کالای نوین مارلیک به عنوان اولین مرجع رسمی کنترل کیفیت و اصالت کالای استوک و دست دوم در ایران شروع به فعالیت کرد. چه چیزی بهتر از اینکه وقتی کالایی به دست شما می رسد توسط نهادی به طور کامل بررسی شده و از اصالت آن اطمینان حاصل کرده باشید. همچنین ویدیو تست کامل کالا قبل از خرید در اختیار شما قرار می گیرد تا خریدی ایمن برای شما رقم بخورد.

5. عمران افزا

دره آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 16

عمران افزا توسط امیر ریحان صفت با ایده ی تولید آزمایشگاهی فناوری های بتن همانند جدول، با طرح ترکیب سرباره فولاد و آهن تاسیس شد. این شرکت با ترکیب پسماند سرباره کارخانه ها، فرآورده های بتنی تولید می کنند که علاوه بر استحکام بیشتر نسبت به بتن های معمولی باعث حفاظت از محیط زیست نیز می شود.

۶. آرامیس هنر پارسی

آباد ولی
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 17

شرکت آرامیس هنر پارسی با نام تجاری هوگر در سال ۱۳۹۳ به مدیر عاملی مهداد مستوفی تاسیس شد. این شرکت فعالیت خود را با تولید شوینده های تخصصی و خنثی در زمینه نگهداری حیوانات خانگی آغاز کرد و در حال حاضر در اقصی نقاط کشور نمایندگی فعال دارد. از محصولات در حال تولید این شرکت می توان به اسپری ضد عفونی کننده و لکه بر محیطی، اسپری ضد کک و کنه گیاهی، اسپری دور کننده حشرات و حیوانات وحشی در طبیعت، قطره دور کننده عقرب و رتیل و … اشاره کرد.

۷. پولاد صدف آسیا

پولاد صدف آسیا با ایده ی ساخت صندوق الکترومکانیک یا گاوصندوقی که به صاحبش خبر می دهد توسط عباس رضاییان فعالیت خود را شروع کرد. این شرکت گاوصندوق های نسوزی را با سامانه پیامکی طراحی کرده است که اگر کسی آن را لمس کند یا تکان دهد پیامکی به صاحب آن ارسال می شود و او را از این اتفاق خبردار می کند.

۸. مارلیک خودرو برتر آریا

مارلیک خودرو با مدیر عاملی محمد حسین درکه تاسیس شد. این شرکت با ایده ساخت قطعه ای برای هواگیری به موقع از موتور های XU7 که در ماشین های سمند، پارس و پژو ۴۰۵ استفاده می شود فعالیت خود را شروع کرد. این قطعه به دلیل اینکه در بالاترین قسمت موتور قرار می گیرد، با هواگیری به موقع مانع از بالا رفتن دمای موتور و واشر زدن آن می شود.

تکشاخ آباد ولی

شرکت فناوران اطلاعات مارلیک (مارلیک آپ)

ولی آباد
آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران 18

شرکت مارلیک آپ در سال 1396 به مدیر عاملی خانوم فهیمه حسینی در حوزه فناوری فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت با انجام پروژه های واقعیت مجازی، افزوده و بازی سازی در ایران به شهرت رسید. مارلیک آپ در حال حاضر در عرصه واقعیت مجازی با انجام پروژه های بین المللی در حال رقابت با شرکت های بزرگ جهان می باشد. این شرکت پس از ورود به پارک علم و فناوری و اجرای ایده های خلاقانه با کسب تقدیر نامه های بین المللی، خود را از دیگر شرکت های فناوری ایران متمایز نمود.

مارلیک آپ معتقد است که یک شرکت از ایران، می تواند با بزرگ ترین شرکت های جهان در عرصه تکنولوژی رقابت نماید و در بازار های جهانی حضور مستمر داشته باشد.

از شرکت های دیگر آباد ولی می توان به ۱-واحد فناور ایده گستران صعود ایمن با تولید پایه های ایمنی ۲- تی وی بان یا واحد فناور ایده گستر لوشان با تولید پایه نگهدارنده تلویزیون ۳- شرکت مه رویان پارسیان دیبا با تولید لوازم آرایشی بهداشتی کاملا ارگانیک ۴- شرکت ارمغان زه راد کیهان شمال با تولید صابون زیتون به روش سرد (کاستیل) از روغن زیتون فرا بکر و… نام برد.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

26 نظر در “آباد ولی کجاست/دره تکنولوژي ایران”

  1. ان شاالله موفقیت های روزافزون برای مارلیک آپ و تمام مجموعه های تکنولوژی و فناوری در کشور عزیزمون رخ بده

 1. چقدر جالب و غرور آفرین بود، امیدوارم نگاه و حمایت بیشتری به این منطقه مهم بشه…

 2. روزی که به آباد ولی اومدم فکر نمیکردم بتونم شرکت خودمو داشته باشم.
  اما لطف خدا و راهنمایی های استاد یوسفی ، استاد ولی پور ، مدیریت و کارکنان شرکت مارلیک اپ بهم کمک کردند تا کسب و کارمو راه بندازم. و خوشحالم که جزو بهترین های آباد ولی هستم.
  پورمحمدی_مدیر عامل شرکت کنترل کالای نوین مارلیک( برند تست شده)

   1. با یاری خدا و کمک این شرکت های خفن امیدوارم روز به روز آبادتر شه این منطقه

 3. این دره فناوری با چنین شرکت های بزرگ و موفقی قطعا روزی در سطح جهانی مطرح خواهد شد

 4. عجب منطقه خفنی، چه شرکت های موفق و خوبی تو ایران داشتیم و نمی‌دونستیم

 5. خلاقیت و پشتکار مستمر باعث موفقیت این منطقه شده که الان به دره تکنولوژی ایران شناخته میشه،شرکت های خوبی هم هستن ،البته شنیدم برند تکنوزد داره از این دره فناوری جدا میشه

 6. درباره دره تکنولوژی شنیده بودم اما نمیدونستم دره تکنولوژی ایران هم وجود داره. با آرزوی موفقیت برای شرکت های حاضر در دره تکنولوژی ایران

 7. نظامدوست

  چه مطالب کامل و جامعی بود😍👏🏻
  با ارزوی موفقیت و پیشرفت برای شرکت و خانواده بزرگ مارلیک آپ❤️

 8. واقعا بی نظیره👌🏻با آرزوی موفقیت های روز افزون برای دره تکنولوژی ایران

 9. بسیار عالی
  به امید موفقیت شرکتهایی که برای بلند کردن نام و آوازه این دره تکنولوژی محور در ایران و جهان فعالیت می کنند

 10. بسیار عالی و مسرت بخش. 👏امیدوارم دورنمای فعالیت این شرکت‌ها به پیوند دانش و صنعت و در نهایت رونق اشتغال و اقتصاد ختم بشه؛ با آرزوی موفقیت برای دوستان سختکوش در پارک علم و فناوری رودبار. 🌱

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *