اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم

اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم

دنیای امروز با وجود تکنولوژی های بسیار پیشرفته و نوینی چون واقعیت مجازی، به یک مکان شگفت انگیز و حتی عجیب تبدیل شده است. اما از آن سو باید به این نکته توجه ویژه ای داشت که هر چیزی در این دنیا، دارای جنبه های خوب و جنبه های بد است. اما ما نمی توانیم به طور مطلق در مورد خوبی یا بدی چیزی نظر دهیم. در مورد عینک های واقعیت مجازی نیز همچین وجه تمایزی وجود دارد که کمتر کسانی در دنیای تکنولوژی به دلیل نفع شخصی این حقایق را بر ملا می کنند. واقعیت مجازی بر سلامت چشم می تواند تاثیرات بسیاری داشته باشد و این تاثیرات می توانند، پیامد هایی نیز به همراه داشته باشند.

شرکت مارلیک آپ، دارای تیم برنامه نویسی متخصص در حوزه ساخت اپلیکیشن و بازی های واقعیت مجازی، با ارائه خدمات در این صنعت جدید سعی بر مدرن سازی کسب و کار ها دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این فناوری نو ظهور می توانید با یکی از مشاوران ما در تماس باشید.

تکنولوژی واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یک تکنولوژی نوین و مدرن در دنیای امروز است که با استفاده های از ابزار های الکترونیکی ای چون عینک، کلاه، دسته و … یک دنیای شبیه سازی شده و واقع گرایانه را به وجود می آورد. در این تکنولوژی شما می توانید با بهره گیری از دنیای مجازی با دنیای واقعی در تعامل و ارتباط باشد و حتی این تعامل را بهبود ببخشید.

 این تکنولوژی در زمینه های مختلفی کاربرد دارد که می توان به زمینه های پزشکی، نظامی، بازی سازی، تبلیغات، گردشگری و …. اشاره داشت. ما در این مقاله سعی داریم تا در مورد اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم صحبت کنیم.

Marlikup EVRE1 min 1 - شرکت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و بازی سازی
واقعیت مجازی بر سلامت چشم

اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم

سردرد

واقعیت مجازی بر سلامت چشم تاثیرات بسیاری دارد که یکی از این تاثیرات ایجاد حس سردرد است. این حس به این دلیل است که در هنگام استفاده از تکنولوژي VR مغز تلاش می کند تا ارتباطی بین تصاویر مجازی دیده شده با حسی که به وجود می آید ایجاد کند و در این زمان است که مغز در شرایط پر فشار و تاب آور قرار می گیرد. اما راه حل این مشکل زمان است چون با گذشت یک دوره زمانی نسبتا طولانی، مغز انسان به این شرایط عادت می کند و خود را با آن وفق می دهد.

خشکی چشم

شاید برای شما هم پیش آمده در هنگام استفاده طولانی مدت از گوشی یا لپ تاپ، چشم هایتان باعث خشکی می شوند و با حرکت چشمان خود یک حس ناخوشایندی به شما دست می دهد. این شرایط برای عینک های واقعیت مجازی نیز صدق می کند و با استفاده طولانی مدت از این تکنولوژی چشمان شما دچار خشکی می شوند. در واقع واقعیت مجازی بر سلامت چشم می تواند خشکی چشم به ارمغان بیاورد که البته این مشکل با استفاده درست و منطقی حل می شود.

درد چشم

از جمله درد های آزار دهنده برای انسان، درد چشم است. به دلیل اهمیت بسیار بالای چشم و همچنین حیاتی بودن این عضو برای انسان، وجود آن بسیار مهم و تاثیر گذار است. واقعیت مجازی بر سلامت چشم باعث به وجود آمدن تنش های عضلانی در چشم انسان می شود که در نتیجه درد چشم را به وجود می آورد.

تیرگی چشم

 در مورد تیرگی چشم در میان مصرف کنندگان عینک های واقعیت مجازی می توان گفت که آن چنان رایج نیست و از بین 100 نفر تنها دو نفر به آن مبتلا می شوند. این مشکل برای افرادی به وجود می آید که بیماری های زمینه ای دارند و با استفاده از این عینک، باعث تشدید آنها می شوند. از سوی دیگر، به واسطه این مورد مغز دیگر به اندازه طبیعی خود تمرکز نمی کند و دامنه دید فرد بسیار کوتاه تر و تار می شود.

اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم
واقعیت مجازی بر سلامت چشم

افزایش خستگی چشم

واقعیت مجازی بر سلامت چشم می تواند باعث افزایش خستگی چشم شود. از آنجا که چشم برای دریافت تصاویر همیشه در حال تلاش و تکاپو است، استفاده طولانی از آن باعث کاهش بازدهی و کارآمدی آن نیز می شود. برای مدیریت خستگی چشم باید استفاده از وسایل الکترونیکی را بسیار کاهش داد و عدم مدیریت آن باعث ایجاد عواقبی بسیار ناگوار و غیر قابل جبران برای فرد خواهد شد.

کاهش تمرکز

 کاهش تمرکز نیز یکی از معایب استفاده از عینک های واقعیت مجازی است که دارای پیامد های تاثیر گذاری بر روی بازدهی کار است. واقعیت مجازی بر سلامت چشم نیز می تواند بسیار موثر باشد و تاثیر آن باعث عدم توانایی در انجام کارهای روزمره می شود.

آیا عینک های جدید واقعیت مجازی برای چشم تهدیدی هستند؟

جواب این سوال خیر است. چون با وجود اعتراضات بسیار از سوی کاربران، شرکت های تولید کننده عینک های واقعیت مجازی برای جلوگیری از ضرر های احتمالی دست به ساخت تکنولوژی هایی برای کاهش آسیب به چشم افراد زدند. واقعیت مجازی بر سلامت چشم بسیار تاثیر دارد که کنترل آن باعث جذابیت بیشتر این تکنولوژی در میان مردم می شود. در قسمت زیر به برسی ابزار های پیشرفته در عینک های واقعیت مجازی برای کاهش آسیب به چشم می پردازیم.

تنظیم تصویر بهینه

در عینک های واقعیت مجازی قابلیت تنظیم تصویر، برای بهینه سازی وجود دارد تا با استفاده از آن آسیب های احتمالی به چشم را کاهش دهد. این تنظیمات برای تنظیم روشنایی، وضوح، کنتراست و دیگر پارامترهای بهینه سازی تصویر می‌ باشد. بهره گیری از این ابزار در عینک های واقعیت مجازی باعث کاهش فشار و خستگی بر روی چشم کاربران می‌ شود.

نور آبی کمتر

نور آبی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ایجاد خستگی و تاری می باشد. زیرا نور آبی باعث افزایش خطر بروز بیماری‌ های چشمی، مانند ماکولار دژنراسیون است. واقعیت مجازی بر سلامت چشم تاثیر بسیار چشمگیری دارد و این ابزار در برخی از عینک‌ های واقعیت مجازی به صورت یک فیلتر خاص عمل می کند و نور آبی را کاهش و کنترل می کند.

اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم
واقعیت مجازی بر سلامت چشم

لنز ضد بازتاب

در عینک های واقعیت مجازی ابزاری به عنوان لنز ضد بازتاب وجود دارد تا با استفاده از آن بتوان نور های مضر را کنترل کرد و درصد آنها را به صورت چشمگیری کاهش دهد. از سویی دیگر کاربر در هنگام استفاده طولانی مدت از عینک های واقعیت مجازی دیگر خسته نمی شود و از خستگی چشم نیز جلوگیری می کند.

تکنولوژی OLED

OLED یا Organic Light-Emitting Diode فناوری ای است که نور از خود تولید می کند و از سوی دیگر تصاویر را روشن و با کیفیت به نمایش می گذارد. از مزایای تکنولوژی OLED می توان به روشنایی بالا، زمان پاسخ سریع، کنتراست بالا و زاویه دید وسیع و همچنین وزن کم اشاره کرد. از این تکنولوژی در صفحه نمایش تلفن‌ های هوشمند، عینک‌ های واقعیت مجازی، تلویزیون و دیگر دستگاه‌ های الکترونیکی استفاده می شود.

لنزهای ضد UV

بعضی از عینک‌ های واقعیت مجازی از لنزهای ضد UV هستند که باعث کاهش مقدار تاثیرات مضر نور UV بر روی چشم می شوند.

اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم
واقعیت مجازی بر سلامت چشم
سخن پایانی

سرانجام، بهتر است به این نتیجه برسیم که هر چیزی در دنیای تکنولوژی محور، حتی فناوری های پیشرفته‌ ای چون عینک های واقعیت مجازی، تاثیرات زیادی بر سلامت انسان ها می گذارند. هنگامی که بخواهیم در پس حل مشکلات حیاتی این قبیل از این تکنولوژی ها باشیم، نه تنها به جامعه بشری بلکه به مسیر درست دانش های پیشرفته کمک بسیار چشمگیری کرده ایم. واقعیت مجازی بر سلامت چشم تاثیر می گذارد اما همانطور که گفته شد با بهره گیری از ابزار های پیشرفته ای چون لنز های ضدUV، لنز ضد بازتاب، OLED، نور آبی کم رنگ و … می توان از اثرات مضر و مخرب آن تا حد بسیار زیادی پیشگیری کرد.

در این مقاله به بررسی اثرات عینک واقعیت مجازی بر سلامت چشم پرداختیم. ما در مارلیک آپ، یکی از موفق ترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ایران، سعی داشتیم تا مطالبی کلی از این فناوری را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم. جهت مطالعه دیگر مطالب می توانید به بخش وبلاگ سایت مراجعه نمایید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *