کاربرد واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

واقعیت مجازی در صنعت گردشگری(مارلیک آپ)

 

واقعیت مجازی یکی از بزرگترین پیشرفت های بشر در عصر حاضر می باشد که با تاثیر بر سطوح زندگی، تغییرات و تجربیات شگرفی را به همگان ارائه نموده و یکی از این تاثیرات مهم، کاربرد واقعیت مجازی در صنعت گردشگری است. با ورود این تکنولوژی به صنعت گردشگری می توانیم شاهد پیشرفت چشمگیر و جذب راحت تر گردشگران باشیم که این مورد نوید بخش آینده ای روشن برای این صنعت می باشد.

در این مقاله از سایت مارلیک آپ، یکی از شرکت های پیشرو در واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، به بررسی کاربرد های این صنعت در حوزه گردشگری می پردازیم.

واقعیت مجازی و گردشگری

در حال حاضر گردشگری یک صنعت پر درآمد و گسترده می باشد که با ورود فناوری واقعیت مجازی به این حوزه، گستردگی و تنوع برای علاقمندان به سفر و گردش چند برابر شده و انقلابی در نحوه کسب تجربه توسط مردم از مقاصد گردشگری ایجاد نموده است.

واقعیت مجازی به کاربران خود این امکان را می دهد تا مکان های جدید را دیده و احساس کنند به صورت فیزیکی در آن حضور دارند که این به نوبه خود تجربه ای شگفت انگیز برای کاربران در این حوزه می باشد.

واقعیت مجازی در صنعت گردشگری(مارلیک آپ)
واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

کاربرد واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

امروزه واقعیت مجازی تاثیر قابل توجهی بر گردشگری گذاشته که در ادامه به برخی از کاربرد های این فناوری در حوزه گردشگری می پردازیم:

تور مجازی

با شبیه سازی یک مکان به صورت واقعیت مجازی می توان این امکان را برای علامندان به سفر ایجاد نمود که بتوانند به مکان هایی که شرایط سفر به آن را ندارند به صورت مجازی سفر کرده تا تجربه حضور در آن مکان را کسب نموده و یا قبل سفر از جاذبه های طبیعی و امکانات موجود در آن آگاه شوند تا بتوانند تصمیم درستی برای رفتن به مسافرت  بگیرند. تور واقعیت مجازی نیازمند هزینه های هنگفتی نیست و به سهولت می تواند در اختیار همگان قرار گیرد که این امر سبب می شود تا افراد مختلف امکان تجربه ی آن را داشته باشند.

این یکی از بارز ترین نمونه های کاربرد واقعیت مجازی در صنعت گردشگری می باشد که به گردشگران این فرصت را می دهد تا به شهر ها، کشور ها و مناطق مختلف به صورت مجازی سفر کنند و به مکان های دور افتاده دسترسی داشته باشند.

واقعیت مجازی در صنعت گردشگری(مارلیک آپ)
واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

بازدید از موزه ها و مکان های حفاظت شده

مزایای واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

 حفظ منابع و محیط زیست

یکی از ویژگی های مورد توجه این نوع از سفر حفظ منابع طبیعی و آثار تاریخی می باشد که باعث می شود آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.

انعطاف پذیری و آزادی عمل

در سفر های مجازی کاربر می تواند هر زمان از اوقات فراغت یا زمان های آزاد خود را به دیدن یکی از مناطق یا شهر های دور از دسترس اختصاص دهد بدون اینکه نیاز باشد کیلومتر ها از محل زندگی خود دور شود.

کاهش هزینه ها

طبعا هزینه سفر های مجازی بسیار کمتر از یک سفر واقعی می باشد و این فرصت وجود دارد که برخی فعالیت ها و بازدید ها به صورت رایگان صورت پذیرد و دیدن و تجربه بسیاری از مناطق یا موزه هایی که هزینه بلیت هنگفتی دارند به صورت رایگان امکان پذیر شود.

درست است که گردشگری و سفر بصورت واقعیت مجازی تجربه ای شگفت انگیز و در دسترس برای مخاطبان می باشد اما به طور قطع نمی تواند تمامی امکانات و دسترسی های یک سفر واقعی را ایجاد کند و محدودیت هایی نیز برای کاربران خود دارد. با این حال قادر است در برخی موارد تنوع و کاربرد های بخصوص خود را داشته باشد و همچنان تاثیرات مثبت بسیاری در این حیطه بگذارد.

واقعیت مجازی در صنعت گردشگری(مارلیک آپ)
واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

واقعیت مجازی و بازاریابی مقاصد

در صنعت گردشگری، بازاریابی سنتی به روش نمایش عکس و فیلم از مقصد می باشد، این شیوه به نوبه خود سودمند است اما تجربه ای واقعی از مقاصد را ارائه نمی دهد. با کمک واقعیت مجازی مسافران این فرصت را دارند تا مقصد سفر خود را به شیوه‌ ای همه ‌جانبه تجربه کنند و به آن‌ ها این حس را القا می کند که حضور فیزیکی در آن فضا چگونه خواهد بود.

این تجربه می تواند علاقه ی سفر به آن مقصد را دو چندان نموده و کاربران را برای رزرو و سفر ترغیب نماید. بطور مثال با پیش نمایشی که از فضا، فرهنگ و جاذبه های آن محل ارائه می دهد به کاربر کمک می کند تا تصمیم گیری راحت تری نسبت به سفر یا عدم سفر به آن مقصد خاص و تعیین شده را داشته باشد.

آینده صنعت گردشگری با واقعیت مجازی

واقعیت مجازی این پتانسیل را دارا می باشد که روش های گردشگری و مسافرت بشر را دستخوش تغییر نماید و این فرصت را ایجاد می کند تا سفر های مجازی به گونه ای تعاملی تر انجام گیرد.

در سالهای آینده و با پیشرفت فناوری واقعیت مجازی، می‌ توانیم تورهای مجازی را به آسانی از خانه خود داشته باشیم یا مقاصد گردشگری را به گونه‌ ای تجربه کنیم که گویی به طور واقعی در آن حضور فیزیکی داریم. این نوع از تجربه می تواند سفر را برای افرادی که توانایی مالی یا فیزیکی سفر به مقاصدی خاص را ندارند، ممکن سازد.

یکی از تاثیرات منفی احتمالی واقعیت مجازی در صنعت گردشگری و سفر می تواند این مورد باشد که ممکن است تقاضا برای سفرهای فیزیکی را کاهش دهد و اثرات اقتصادی منفی بر مکان های گردشگری محبوب داشته باشد. همچنین، استفاده از این فناوری مدرن برای نمایش مقاصد توریستی می‌ تواند سبب سفر های زیاد و بیش از حد در مناطق خاص شود که تأثیرات نا مطلوبی بر محیط زیست آن منطقه داشته و باعث آسیب شود.

با این حال روش های گوناگونی برای کاهش تاثیرات منفی احتمالی وجود دارد و یکی از روش ها آموزش صحیح از بهره وری فناوری واقعیت مجازی در صنعت گردشگری می باشد. می توان از این فناوری برای معرفی مکان های ناشناخته تر استفاده نمود تا ترافیک گردشگری در مناطق مختلف گسترده شود و تنها در یکی از محل های خاص شلوغی ایجاد نشود.

واقعیت مجازی در صنعت گردشگری(مارلیک آپ)
واقعیت مجازی در صنعت گردشگری

سخن پایانی

هر فناوری جدیدی پیامد های مثبت و منفی زیادی به همراه دارد، مهم این است که چگونه از نکات مثبت آن بهره برده و پیشاپیش از پیامد های منفی آن پیشگیری نماییم. تاثیرات واقعیت مجازی بر صنایع مختلف بخصوص گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیست و همانطور که در بالا ذکر شد علاوه بر نکات مثبت و تاثیرات شگرف و منحصر به فردی که بر این صنعت دارد برخی نکات منفی نیز قابل توجه می باشند که باید با تدابیری خاص با آنها مقابله نمود.

در این مقاله از سایت مارلیک آپ، سعی بر آن داشتیم تا کاربرد های واقعیت مجازی در صنعت گردشگری را به شما کاربران گرامی معرفی نموده و تمامی تاثیرات و جنبه های این فناوری بر گردشگری را بررسی نماییم. برای دریافت مشاوره در خصوص واقعیت مجازی و افزوده می توانید با متخصصین ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب اخیر

جام مارلیک
MarlikupAdmin

مارلیک به چه معناست؟ جامع ترین توضیح درباره جام های مارلیک

اگر تاکنون مسیرتان به شهرستان رودبار استان گیلان خورده باشد یا علاقمند به مباحث تاریخی باشید حتما نام مارلیک را شنیده اید. مارلیک نام یک محوطه باستانی در دره «گوهررود» در روستای نصفی، دهستان رحمت‌آباد در شهرستان رودبار می باشد. تپه مارلیک یکی از 5 تپه باستانی این منطقه و

ادامه مطلب »
تاثیر واقعیت مجازی در خلق آثار هنری
محدثه حسنی

تاثیر واقعیت مجازی در خلق آثار هنری

تجربه ورود به دنیای یک تابلوی نقاشی، رویایی است که تا چند سال قبل غیر ممکن به نظر می رسید اما اکنون به لطف حضور واقعیت مجازی این رویا به واقعیت می پیوندد. واقعیت مجازی در سال های اخیر گام های بزرگی در پیشرفت زمینه های مختلف برداشته است و با

ادامه مطلب »
بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال 2023
Admin-moradi

بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال 2023

تکنولوژی واقعیت مجازی به دلیل کاربرد های نا محدود خود در هر زمینه ای، در کنار دیگر مزایای این فناوری باعث شده خیلی زود جایگاهش را در دنیای امروز پیدا کند. اما رابط انسان و واقعیت مجازی، عینک های وی آر هستند. بنابراین همیشه این سوال که بهترین عینک واقعیت

ادامه مطلب »
واقعیت مجازی در آموزش برق
AdminYaghoubi

راهنمای جامع استفاده از واقعیت مجازی در آموزش برق

امروزه واقعیت مجازی فراتر از بازی و سرگرمی گسترش پیدا کرده است. این تکنولوژی در صنایع مختلف نیز رسوخ پیدا کرده و باعث شده آموزش به روش نوینی شکل پیدا کند. صنایع برق یکی از صنعت هایی است که با وجود واقعیت مجازی ارتقای بسیاری یافته و نقش مهمی در

ادامه مطلب »
همه چیز درباره دستکش های واقعیت مجازی
Admin-moradi

همه چیز درباره دستکش های واقعیت مجازی

علاوه بر عینک های واقعیت مجازی، گجت هایی مانند کنترلر ها، جلیقه ها و دستکش های واقعیت مجازی وجود دارند که حس واقعی تری هنگام تجربه این تکنولوژی به ما القا می کنند. دستکش های واقعیت مجازی  یک لوازم جانبی پوشیدنی هستند که برای افزایش حس لامسه طراحی شده اند.

ادامه مطلب »
نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
Admin-moradi

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته

واقعیت افزوده به عنوان یکی از بزرگ ترین فناوری های روز جهان در حال فعالیت است و پتانسیل بالایی برای تغییر شکل و پیشرفت صنایع دارد. در واقع، نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری بسیار پررنگ است. این توسعه، نظر افراد زیادی از جمله صاحبان کسب و کارها و مصرف

ادامه مطلب »
بازی دوپامین
AdminMarlikup

بازی دوپامین / وقتی که یک ملت بزرگ سرگرم یک بازی کوچک می شوند

به نظر شما چگونه می شود یک بازی موبایلی، ملتی عظیم با همه نوع سن و فرهنگ را درگیر خود کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسید. امروزه تقریبا اکثر اقشار جامعه اوقات فراقت خود را به انجام بازی های موبایلی، چرخیدن در اینستاگرام،

ادامه مطلب »
روند توسعه واقعیت مجازی
Admin-moradi

روند توسعه واقعیت مجازی

در دهه های گذشته، تکنولوژی های مدرن و نوظهوری وارد عرصه جهانی شده اند و به رقابت با یکدیگر پرداخته اند. اما در بین این تکنولوژی ها تنها آن تعداد به محبوبیت و معروفیت رسیدند که در بین مردم باعث ایجاد سرگرمی و تفریح می شدند. واقعیت مجازی از این

ادامه مطلب »