کاربرد واقعیت مجازی در فیلم سازی

واقعیت مجازی در فیلم سازی چه کاربردی دارد؟

صنعت سینما سالهاست که به روش سنتی به ساخت فیلم می پردازد و با وجود استفاده از این روش، به موفقیت های چشمگیری دست یافته است. اما به دلیل پیشرفت روزافزون تکنولوژی، این صنعت برای ارتقاء کیفیت و محتوای گرافیکی خود ناچار به استفاده از واقعیت مجازی شده است و انتظار می رود با  ورود این تکنولوژی به سینما شاهد انقلابی در صنعت فیلم سازی باشیم.

واقعیت مجازی در فیلم سازی می تواند برای تماشا گران تجربه ارتباط بهتر و شگفت انگیز تر را فراهم کند تا لذت بینندگان را دو چندان کرده و جذب تماشاگران را برای سازندگان فیلم راحت تر کند. در سال های اخیر با ورود واقعیت مجازی در فیلم سازی می توانیم شاهد ارتقاء بازدهی و کیفیت آثار سینمایی باشیم که این امر نوید بخش آینده ای روشن و شگفت انگیز برای این حوزه می باشد.

 

زمان مطالعه : 6 دقیقه

 

در این مقاله از سایت مارلیک آپ به برسی واقعیت مجازی در  فیلم سازی می پردازیم. مارلیک آپ یکی از شرکت های ساخت واقعیت مجازی و افزوده در ایران می باشد که بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه می کند. شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت مارلیک آپ مراجعه کنید.

 

کاربرد واقعیت مجازی در فیلم سازی
واقعیت مجازی در فیلم سازی

 

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی به عنوان یک تکنولوژی مدرن و نوظهور، بستری را برای مصرف کنندگان و کاربران فراهم می کند تا با استفاده از آن یک محیط شبیه سازی شده و واقع گرایانه را تجربه کنند. این تکنولوژی شامل عینک، ابزار های دیجیتال، دسته، سنسور های حرکت و کلاه می باشد که این وسایل به عنوان ابزار واسط برای برقراری ارتباط با دنیای مجازی عمل می کنند.

واقعیت مجازی در زمینه های آموزش، بازی های ویدیویی، مهندسی، پزشکی، هنر و …. مورد استفاده قرار می گیرد. ما در این مقاله در تلاش هستیم تا در مورد واقعیت مجازی در فیلم سازی بپردازیم.

 

 

واقعیت مجازی در فیلم سازی

دنیای امروز به لطف وجود تکنولوژی های پیشرفته ای چون واقعیت مجازی، دارای پتانسیل های متنوع تری برای پیشرفت شده است. اما چیزی که مشخص می باشد، این است که عدم توجه و سرمایه گذاری در این تکنولوژی های نوظهور دارای پیامد های پشیمان کننده ای خواهد بود. سازندگان فیلم های سینمایی همیشه به دنبال خلق اثر ماندگار و در پس آن جذب مخاطب و در نتیجه افزایش درآمد بوده اند که این یک امر طبیعی در دنیای رقابت سینمایی به شمار می رود.

واقعیت مجازی در فیلم سازی همان نتیجه و هدف مطلوب است که برای سازندگان فیلم ها به ارمغان می آورد و اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع بپردازیم باید بگویم که در همه ی زمان ها، جذب مخاطب و ایجاد حس تعصب برای یک سازنده فیلم در مخاطب، یک هدف بسیار ضروری برای بقا در صنعت فیلم سازی بوده است.

واقعیت مجازی برای سازندگان فیلم شرایط پیش نمایش زنده را فراهم می کند و باعث می شود محتوای فیلم ها به صورت واقع گرایانه و سه بعدی به نمایش در بیایند. از سوی دیگر نمایش زنده، پویا و سه بعدی برای یک فیلم سینمایی می تواند باعث شود تا مخاطبین و تماشاگران از دیدن فیلم بسیار لذت ببرند.

 

همچنین بخوانید : ۴ تا از بهترین عینک های واقعیت افزوده

 

کاربرد واقعیت مجازی در فیلم سازی
واقعیت مجازی در فیلم سازی

4 تاثیر واقعیت مجازی در صنعت فیلم سازی

 

تعامل با تماشاگران: تعامل به عنوان یکی از مهمترین عوامل محبوبیت یک فیلم به شمار می رود و آن تهیه کننده ای موفق است که به این فاکتور حیاتی و مهم در فیلم سازی توجه می کند. واقعیت مجازی امکان ارتباط موثر تر و بیشتر با تماشاگران را فراهم می کند و تجربه دیدن یک اثر سینمایی را فعال تر و جذاب تر می کند.

لذت بخش ترین وجه واقعیت مجازی در فیلم سازی این است که تماشاگران می توانند اشیاء را حس کنند و با وجود اینکه در یک دنیای مجازی حضور دارند، حس بودن در دنیای واقعی را دارند و حتی می توانند به عنوان یک شخصیت داستانی در فیلم حضور داشته باشند.

امکانات و تجهیزات بیشتر: واقعیت مجازی در فیلم سازی باعث ایجاد خلاقیت بی نظیر در داستان، مسائل فنی و صحنه فیلم می شود. این تکنولوژی بستری برای استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و فانتزی را فراهم می کند تا با بهره گیری از آن فیلمسازان به خلق آثار ماندگار بپردازند. در دنیای امروز امکانات و تجهیزات مدرن به عنوان یک برگ برنده به حساب می آیند و فقدان بهره گیری و استفاده از این قبیل ابزار ها باعث پایین آمدن کیفیت کار می شود.

ارتقاء تجربه فیلم سازی: اگر بخواهیم به دنبال ارتقای کیفیت فیلم های سینمایی باشیم باید از فناوری های مدرن و نوین استفاده کنیم تا در رسیدن به این هدف موفق باشیم. تماشاگران و مخاطبان فیلم های سینمایی همیشه به دنبال ارضای حس حضور خود در فیلم مورد علاقه شان بوده اند و می خواهند در هنگام مشاهده، حضور خود را در فیلم به صورت واقعی حس کنند.

این امر تنها با متوصل شدن به واقعیت مجازی محقق می شود و انتظار می رود دارای نتایج بسیار خیره کننده و مثبتی باشد. پس می توان این موضوع را به این صورت نتیجه گرفت که فیلم سازهایی موفق اند که واقعیت مجازی را ضمیمه کار خود می کنند و جایگاه خاصی برای آن در فیلم های خود قائل باشند.

تجربه شگفت انگیز سینمایی: برای مخاطبان و تماشاگران فیلم های سینمایی، همیشه جذابیت و شگفت انگیز بودن فیلم برای آنها در اولویت بوده است اما برای تحقق این هدف در نگاه بیننده باید به واقعیت مجازی در فیلم سازی توجه خاصی داشت. با بهره گیری از فناوری VR، فیلم‌ سازان قادرند محتوای فیلم ها را به یک سطح دیگر از واقعیت انتقال دهند.

همچنین بخوانید: واقعیت مجازی در موسیقی چه کاربردی دارد؟

 

کاربرد واقعیت مجازی در فیلم سازی
واقعیت مجازی در فیلم سازی

4 فیلم ساخته شده با واقعیت مجازی

  1. The Lion King (2019): این انیمیشن در میان کودکان و نوجوانان بسیار جذاب و محبوب است. انیمیشن شیر شاه با بهره گیری از فناوری واقعیت مجازی و طراحی های کامپیوتری و همچنین با الگو گرفتن از فضا های سه بعدی به عنوان یک انیمیشن پویا و زنده به شمار می رود که بیننده را در هنگام تماشا به خود مجذوب می کند.
  2. Ready Player One: فیلم بازیکن شماره یک آماده به عنوان یک فیلم علمی-تخیلی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، در مورد جوانی به نام وید پرسیوال است که در جهان واقعیت مجازی به نام “OASIS” اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری را تجربه می کند. می توان به راحتی گفت که واقعیت مجازی در فیلم سازی به خوبی در این فیلم نقش خود را ایفا کرده است.
  3. Avatar (2009): این فیلم در زمان منتشر شدنش سر و صدای بسیاری بر پا کرد و با استقبال های زیادی روبه رو شد. آواتار به کارگردانی جیمز کامرون به عنوان یک فیلم علمی-تخیلی به حساب می آید و به لطف وجود واقعیت مجازی دارای جلوه های ویژه و تصویر سازی فوق العاده ای است. داستان این فیلم از سیارهٔ پاندورا شروع می شود و به دنبال آن ماجراهای شگفت انگیزی در پی دارد.
  4. The Jungle Book (2016): کتاب جنگل فیلمی است که در تمام رده های سنی محبوبیت خاصی دارد و حتی برای دوستداران طبیعت و حیات وحش نیز قابل احترام است. در این فیلم موگلی پسری است که در جنگل با حیوانات مختلفی از کودکی بزرگ شده و جنگل را به عنوان خانه اول و همیشگی خود می داند. با استفاده از واقعیت مجازی در فیلم سازی، تماشاگران در هنگام مشاهده این فیلم حس می کنند که در فضای این فیلم قرار دارند.
کاربرد واقعیت مجازی در فیلم سازی
واقعیت مجازی در فیلم سازی

سخن پایانی

واقعیت مجازی در فیلم سازی می تواند نقش چشمگیری را ایفا کند و این نقش می تواند در آینده دارای پیامد های مثبتی باشد. فیلم هایی که با این تکنولوژی ساخته شده اند برای مخاطبان و تماشاگران بسیار جذاب تر از فیلم های معمولی می باشد. از سویی دیگر فیلمساز هایی موفق اند که از این تکنولوژی به عنوان یک برگ برنده برای ارتقای کیفیت و محتوای گرافیکی خود استفاده می کنند و برای واقعیت مجازی در فرایند فیلم سازی جایگاه خاصی قائل اند.

مارلیک آپ یک شرکت ساخت واقعیت افزوده است که در این حوزه از بهترین ها به شمار می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مارلیک آپ ارتباط برقرار کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *