واقعیت مجازی در آموزش

فواید ساخت واقعیت مجازی در آموزش

ساخت واقعیت مجازی در آموزش تصور این روزهای اکثر کسب و کارها شده و صاحبان مشاغل چه خدماتی و چه فروشگاهی یا آموزشی به دنبال ساخت واقعیت مجازی برای معرفی بهتر خدمات و کسب و کارشان می باشند. فرض کنید سر کلاس جغرافیا نشسته اید و قرار است از روی تصاویر کتاب و یک کره ی کوچک، با نقاط مختلف جهان آشنا شوید اما به شما می گویند که با وجود تکنولوژی واقعیت مجازی هم می توانید کره ی زمین را به صورت سه بعدی مشاهده کنید و با تمامی قسمت های آن به شکل واقعی تری آشنا شوید.

انتخاب شما در آن لحظه کدام است ماکت کره ی زمین یا فیلم و تصاویر سه بعدی از آن؟ بله اینجاست که می گوییم خلاقیت انسان ها برای استفاده از تکنولوژی روز به روز بیشتر و هیجان انگیز تر می شود که یکی از موارد استفاده از آن در آموزش است.


زمان مطالعه: 8 دقیقه


در این مقاله از سایت مارلیک آپ ، یکی از بهترین شرکت های واقعیت مجازی در ایران، قصد داریم ساخت واقعیت مجازی در آموزش را برای شما عزیزان شرح دهیم. در صورت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد همکاری با شرکت وارد همین سایت شوید.

کاربرد واقعیت مجازی در آموزش

جنبه های مختلفی از کاربرد و ساخت واقعیت مجازی در آموزش وجود دارد مثلا برای آموزش پزشکی، واقعیت مجازی دارای بیمار، پزشک، اتاق عمل و حتی خون می باشد که همگی به صورت مصنوعی و سه بعدی هستند اما دانشجویان یادگیری را به صورت کاملا واقعی تجربه خواهند کرد و چنین چیزی در دنیای امروزی در حال انجام است.

 

واقعیت مجازی و آموزش پزشکی
ساخت واقعیت مجازی

 

واقعیت مجازی باعث می شود که هر فردی در هنگام آموزش دیدن از اشتباهاتش درس بگیرد، مهارت های مناسب و خوبی را به دست آورد و در اشتباه کردن آزادی داشته باشد تا بتواند دوباره تلاش کند. تمام این ویژگی ها باعث می شود که نیروی کار تازه وارد و کارآموزان آموزش های لازم را از واقعیت مجازی دریافت نمایند.

چرا از واقعیت مجازی در آموزش استفاده می کنند؟

 

 1. اثر بخشی بالا

مثلا آموزش فوتبال با واقعیت مجازی باعث می شود که یادگیری تا 30 درصد افزایش پیدا کند.

ترس از صحبت و سخنرانی در یک جمع با واقعیت مجازی تا 20 درصد کاهش می یابد.

با واقعیت مجازی ترس از ازتفاعی که خیلی از افراد با آن درگیر هستند، تا درصد زیادی کاهش می یابد.

 

 1. آینده ی درخشان و پر رونقی دارد

بازار واقعیت مجازی در حال حاضر نوپا می باشد اما وضعیت فعلی به گفته ی کارشناسان، تغییر خواهد کرد و در زندگی روزمره ی انسان ها استفاده از این تکنولوژی پر رنگ تر و بیشتر خواهد شد. اپل با ارائه ی هدست وی آر خود و همچنین گوگل با اضافه کردن واقعیت مجازی و افزوده به سیستم های اندروید یک شبه باعث فروش 100 ها میلیون دستگاه در بازار خواهند شد.

 

 1. کاهش هزینه
واقعیت مجازی چیست
ساخت واقعیت مجازی در آموزش

هزینه ی توسعه سه بعدی در سال های گذشته خیلی کاهش یافته است. همچنین شما از طریق استفاده از محیط شبیه ساز و موتور بازی یونیتی می توانید باعث کاهش هزینه توسعه واقعیت مجازی شوید.

 

در ادامه بخوانید: واقعیت مجازی چیست و کاربرد های آن

 

مزایای استفاده از واقعیت مجازی در آموزش

آموزش به شکل سنتی از طریق واقعیت مجازی به آموزشی هیجان انگیز تبدیل شده است. اینگونه که سیستم دیجیتالی بیشتر و حالت سنتی سقف و دیوار کلاس ها برداشته شده است. در ادامه یک سری از مزایای استفاده از واقعیت مجازی را برایتان شرح خواهیم داد.

چنانچه تصمیم به ساخت واقعیت مجازی دارید اما نمی دانید که چطور و از کجا این کار را شروع کنید با مشاوران مارلیک آپ از بخش پشتیبانی همین سایت در ارتباط باشید.

 • افزایش و ارتقا تصویر سازی

تجسم واقعیت و تجربه های متفاوت، توسط پیشرفته ترین تکنولوژی های واقعیت مجازی به ثمر نشسته است. مکان هایی که تا به حال ندیده اید و حتی فکر بودن در آن برایتان دور از تصور است مانند کره ماه و یا کره مریخ با وجود VR قابل کشف و تجربه می باشد و غیر ممکن ها با این روش واقعی و ممکن می شوند.

 • بهبود کیفیت آموزش

یادگیری با تصاویر خیلی راحت و آسان تر می شود از این رو درک موضوعات مختلف توسط واقعیت مجازی برای دانش آموزان باورپذیر تر خواهد بود، همچنین به خاطر سپاری مطالب آموزش داده شده توسط vr آسان تر خواهد شد و باعث یادگیری چند جانبه نیز می شود.

 • مشارکت در یادگیری

روش های سنتی در آموزش برای دانش آموزان خسته کننده شده است. روش موثر در جذب دانش آموزان برای تجربه یادگیری، همین تکنولوژی واقعیت مجازی می باشد.

 • تحریک تمایل آکادمیک
ساخت واقعیت مجازی و آموزش
مارلیک آپ

دیدن محتواهای ویدئویی برای دانش آموزان نسبت به خواندن متن و یادگیری آن ها خیلی جذاب تر می باشد. بنابراین با تهیه محتوای ویدئویی مورد علاقه دانش آموزان، شوق و ادامه تحصیلشان روز به روز بیشتر خواهد شد.

 • تحصیل به همراه تفریح

سرگرمی و تفریح با وجود وی آر به کلاس های درس راه پیدا کرده است. چیزی که باعث تعامل و درگیر شدن دانش آموزان با محتوا و تصاویر سه بعدی واقعیت مجازی می شود، وجود تفریح و سرگرمی در حین آموزش است و اینگونه عملکرد یادگیریشان تقویت شده  و از آموزش نیز لذت می برند.

 • دسترسی در سطح جهانی

واقعیت مجازی از نظر زبانی هیچ محدودیتی ندارد و به عنوان پلتفرمی بین المللی شناخته شده است. اپلیکیشن های واقعیت مجازی باعث می شوند که دانش آموزان در هر جای دنیا که باشند برای آموزش فرصت های برابری را تجربه نمایند.

سخن پایانی

اینکه بتوان واقعیت را با وجود عینک و سایر ابزارها درک کرد و حتی از طریق آن، آموزش های لازم را دریافت نمود در دهه های گذشته شبیه به یک رویا بود. حال همان رویا به واقعیت پیوسته و واقعیت مجازی نامیده می شود و در زندگی روزمره کاربرد های فراوانی دارد.

شاید این فناوری باعث شود دانش آموزان به آن وابسته شوند و از طرفی گران و هزینه بردار باشد اما این روزها اثبات شده که واقعیت مجازی باعث جذب افراد جهت آموزش و تقویت یادگیری در آن ها شده است.

استفاده و ساخت واقعیت مجازی برای آموزش در مدارس و سایر ارگان ها بستگی به بودجه و زیر ساختهای آن دارد اما در آینده ای نه چندان دور واقعیت مجازی در همه ی سازمان ها به طور قطعی وجود خواهد یافت.

ساخت واقعیت مجازی یکی از خدمات پرطرفدار در شرکت مارلیک آپ می باشد، چنانچه قصد سفارش و دریافت این نوع از خدمات تکنولوژی را دارید با متخصصان مارلیک آپ در تماس باشید.

2 نظر در “فواید ساخت واقعیت مجازی در آموزش”

 1. پینگ بک: کاربردهای واقعیت افزوده در تبلیغات و بازاریابی - ساخت سایت و اپلیکیشن

 2. پینگ بک: تاثیر واقعیت مجازی بر کسب و کار - ساخت سایت و اپلیکیشن

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *