چگونه با واقعیت مجازی ترس را درمان کنیم

درمان ترس با واقعیت مجازی

طبق آخرین تحقیقات انجام شده توسط موسسه ملی سلامت روان یکی از شایع ترین عارضه ها و اختلالات روانی ترس یا فوبیا می باشد که حدود 10 درصد از جامعه به فوبیای خاص مبتلا هستند. تعریف فوبیای خاص، ترس غیر منطقی و شدید از چیزی می باشد که در حقیقت کم خطر و یا ممکن است حتی بی خطر باشد.

شما از چه چیزی می ترسید؟ ترس از ارتفاع، ترس از تاریکی، ترس از فضای بسته، ترس از حیوانات یا حشرات، ترس از پرواز و … در میان همه افراد جامعه وجود دارد. اما می دانستید به کمک تکنولوژی واقعیت مجازی می توان اکثر آن ترس ها را درمان کرد و از بین برد؟

در این مقاله از سایت مارلیک آپ به چگونگی درمان ترس با واقعیت مجازی خواهیم پرداخت. مارلیک آپ یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تکنولوژی واقعیت مجازی، ساخت اپلیکیشن و طراحی سایت می باشد. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از تعرفه ها و ثبت سفارش به صفحه اصلی این سایت مراجعه کنید.

فوبیا و انواع آن

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم فوبیا یا ترس نوعی اختلال روانی می باشد که نیاز به درمان دارد. درمان این اختلال یا عارضه روش های مختلفی دارد که هر کدام با توجه به نوع و شدت ترس متفاوت است. اما چرا به ترس اختلال روانی می گوییم؟ زیرا کسانی که دچار ترس شدید یا فوبیا می شوند ممکن است کنترل رفتار ارادی خود را از دست داده و واکنش های عجیب و غیر منطقی از آن ها سر بزند که در نهایت موجب آسیب به خودشان یا اطرافیان شان می شود.


به همین دلیل کسانی که دچار این عارضه می شوند بهتر است هرچه زودتر آن را درمان کنند. در ادامه این مقاله بهترین روش درمان این اختلال که درمان ترس با واقعیت مجازی می باشد را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

چگونه با واقعیت مجازی ترس را درمان کنیم
درمان ترس با واقعیت مجازی

ترس یا فوبیا به چند دسته تقسیم می شود؟

ترس از فضای بسته

افرادی که دچار این عارضه هستند با قرار گرفتن در فضا های بسته یا خیلی کوچک ضربان قلبشان بالا رفته و دچار استرس شدید می شوند.

ترس از محیط شلوغ یا فضای باز

این افراد از حضور در تجمع زیاد افراد هراس دارند و به همین دلیل در مکان های خیلی شلوغ حضور پیدا نمی کنند.

ترس از پرواز

ترس از ارتفاع یا پرواز نوع دیگری از فوبیا می باشد که افراد را از حضور در ارتفاعات و پرواز کردن با هواپیما باز می دارد.

ترس از حیوانات و حشرات

در این اختلال، افراد از برخی حیوانات یا حشرات به شدت ترس دارند و از نزدیک شدن به آن ها خودداری می کنند. در بعضی مواقع این عارضه آن قدر شدید می شود که بسیاری از آن ها حتی از دیدن تصاویر حیوانات نیز وحشت دارند.

درمان ترس با واقعیت مجازی (VR)

روش های درمانی زیادی برای ترس از مسائل مختلف وجود دارد که هر کدام کارایی مختلف خود را دارد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود آن به حوزه درمانی؛ بهترین روش، درمان ترس با واقعیت مجازی می باشد که طبق آزمایشات انجام شده روی داوطلبین بیشترین تاثیر را در کاهش ترس آن ها داشته است.
اختلالات و عارضه هایی که توسط این روش درمان می شوند عبارت اند از : ترس از ارتفاع، ترس از پرواز، ترس از رانندگی، ترس از حیوانات، ترس از صبحت کردن در جمع و …

چند مورد از بهترین مزیت های درمان ترس با واقعیت مجازی

 • کنترل امنیت بیمار
  از آنجایی که فرد بیمار ممکن است حین درمان ترس با واقعیت مجازی دچار حمله پنیک، افزایش شدید تپش قلب و یا سایر حمله های عصبی شود امنیت بیمار حین درمان همواره باید توسط متخصصین کنترل شود. از این رو برای درمان بعضی از ترس ها با تکنولوژی VR حضور متخصص الزامی است.
 • مواجهه تدریجی با ترس
  درمان ترس با واقعیت مجازی باید به صورت افزایش پله پله و تدریجی مواجهه با عامل به وجود آورنده ترس انجام شود تا باعث آسیب رسیدن به بیمار و حمله عصبی نشود.
  ترکیب درمان ترس با واقعیت مجازی با سایر روش های درمانی
  برای نتیجه گرفتن هرچه بهتر درمان ترس با VR بهتر است آن را با سایر روش های درمانی ترکیب کنیم تا روی بیمار تاثیر مطلوب تری به جا بگذارد.
 • نظارت بر روند درمانی
  همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم درمان برخی از ترس ها با واقعیت مجازی نیاز به پزشک متخصص سلامت دارد. به همین دلیل افرادی که در روند درمانی این نوع ترس ها می باشند باید به صورت پیوسته توسط پزشک بررسی شوند.
چگونه با واقعیت مجازی ترس را درمان کنیم
درمان ترس با واقعیت مجازی

مارلیک آپ از شرکت های موفق در زمینه تکنولوژی واقعیت مجازی با رزومه کاری خیلی قوی می باشد. شما عزیزان می توانید برای اطلاعت بیشتر با پشتیبانی سایت در ارتباط باشد.

برخی از خطرات احتمالی درمان ترس با واقعیت مجازی

 • حمله پنیک و اظطراب
  ممکن است حین درمان برخی ترس ها با این روش دچار حمله پنیک شوید. به همین دلیل حضور پزشک در این مواقع بسیار حیاتی است تا از این خطر جلوگیری کند.
 • به یاد آوردن خاطرات تلخ
  در برخی از مواقع برای بعضی از افرادی که سابقه تروما دارند، ممکن است این روش باعث به یاد آوردن خاطرات تلخ و آسیب زا در آن ها شود.
 • حالت تهوع یا سرگیجه
  بعضی از افراد ممکن است حین درمان با تکنولوژی واقعیت مجازی حالاتی مانند، دریازدگی یا سرگیجه و حالت تهوع را تجربه کنند که به خاطر استفاده از تجهیزات واقعیت مجازی می باشد.

روش درمان ترس با واقعیت مجازی چه ویژگی ای نسبت به سایر روش ها دارد؟

 1. تکرار کردن نا محدود موقعیت های ترسناک
  بیمار هنگام درمان ترس خود با تکنولوژی VR این امکان را پیدا می کند تا بیشترین کنترل را روی محرک های ترسی که در معرض آن ها قرار می گیرید داشته باشد. روش مواجهه درمانی استاندارد با محدودیت هایی در دنیای واقعی رو به رو می شود. برای مثال کسی که از پرواز می ترسد برای مواجهه درمانی واقعی فقط می تواند یک صعود و یک فرود را در پرواز واقعی تجربه کند. اما درمان با عینک های واقعیت مجازی به بیمار امکان دستکاری شرایط را می دهد تا هر چند بار که خواست صعود و فرود را در هواپیما به صورت یک حس واقعی تجربه کند.
 2. افزایش امنیت و کنترل
  در روش درمانی واقعیت مجازی بیمار به جای قرار گرفتن در محیط واقعی و یا تصور کردن محرک های ترس، در یک محیط مجازی دارای محرک های ترس با تجربه ای بسیار شبیه به واقعیت قرار می گیرد. محیط واقعی ممکن برای بیمار آسیب زا، خطرناک و غیر قابل پیش بینی باشد اما درمان ترس با واقعیت مجازی فرصت های زیادی را برای بهبودی فرد ایجاد می کند. برای مثال بیمار می تواند با استفاده از دسته یا صفحه کلید، محیط مجازی را کنترل کرده و به تدریج با عوامل به وجود آورنده ترس مواجه شود.
 3. حفظ راز بیمار
  بعضی از افراد علاقه ای ندارند دیگران یا حتی دوستان و آشنایان از ترس های آنان با خبر شوند. از آنجایی که این روش درمانی در مطب پزشک انجام می شود دیگر خطری مثل اتفاقی دیدن دوستان و یا قرار گرفتن در معرض دید عموم آن ها را تهدید نمی کند.
 4. سهولت در برنامه ریزی و درمان موثرتر
  نرم افزار های درمان ترس با واقعیت مجازی طوری طراحی شده اند که می توانند درمان انواع فوبیا و ترس را پوشش دهند. از آنجایی که مواجهه درمانی استاندارد باید در خارج از مطب دکتر و در یک محیط واقعی انجام شود بسیار زمان بر و هزینه بردار می باشد. اما درمان با تکنولوژی واقعیت مجازی می تواند در یک زمان درمانی استاندارد که معمولا بین 40 تا 45 دقیقه می باشد در مطب پزشک انجام شود.
چگونه با واقعیت مجازی ترس را درمان کنیم
درمان ترس با واقعیت مجازی

برخی دیگر از مزایای درمان فوبیا با واقعیت مجازی

• تکرار کردن جلسات به دفعات زیاد در یک مکان تا زمانی که بیمار کاملا بر ترس خود غلبه کند.

• بیمار با اظطراب و استرس کمتری نسبت به مواجهه درمانی استاندارد در محیط واقعی به درمان خود می پردازد.

• درمان واقعی تر می باشد. یعنی اینکه شما می توانید مکان ها و موقعیت هایی را تجربه کنید که در حالت معمولی به دلیل شرایط یا ترس خود قادر به تجربه آن ها نیستید. برای مثال کسانی که از ارتفاع می ترسند می توانند با استفاده از عینک های واقعیت مجازی خود را بر روی یک ساختمان بلند ببینند تا به صورت تدریجی ترس آن ها از ارتفاع کاهش پیدا کند.

• زمان جلسات درمانی با واقعیت مجازی بسیار کوتاه تر از مواجهه درمانی استاندارد در محیط های واقعی می باشد. به همین دلیل شما با این روش می توانید در وقت و حتی هزینه خود صرفه جویی کنید.

چگونه با واقعیت مجازی ترس را درمان کنیم
درمان ترس با واقعیت مجازی

سخن پایانی

برای درمان فوبیا یا ترس روش های گوناگونی وجود دارد. برخی از آن ها با کمک درمان های گیاهی یا داروها قابل کنترل است. اما ترس ها یا فوبیا هایی که شدت کمتری دارند می تواند با مشاره کلامی، مطالعه کتاب و یا جلسات روان درمانی حل و فصل شود. در بعضی از موارد نیز ممکن است برای شما داروهای ضد افسردگی، بنزودیازپین و یا مسدود کننده های بتا برای کنترل آن ها تجویز شود که هر کدام از این داروها ممکن است عوارض خاص خود را داشته باشند.


اما با پیشرفت تکنولوژی و ورود واقعیت مجازی به حوزه درمانی بهترین روشی که در حال حاضر برای از بین بردن ترس و یا کنترل استرس و اضطراب وجود دراد استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی تحت نظر پزشک برای درمان این عارضه ها می باشد.

البته این روش درمانی به معنای جایگزینی واقعیت مجازی با روش های واقعی و سنتی نمی باشد بلکه بهتر است در کنار هم دیگر استفاده شوند تا بهترین تاثیر را بر روی بیماران به جا بگذارند. با استفاده از واقعیت مجازی در درمان ترس یا فوبیا های مختلف در وقت و هزینه شما نیز صرفه جویی می شود تا برای رویارویی با ترس هایتان به درمان آن ها به مکان های مختلف نروید و در مطب دکتر همه این کار ها را انجام دهید.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید بی نهایت از شما سپاسگزاریم. شما عزیزان می توانید پیشنهادات و انتقادات خود را از قسمت نظرات با مارلیک آپ به اشتراک بگذارید.
همچنین می توانید برای ساخت اپلیکیشن های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *