واقعیت مجازی VR و تاثیرات آن در صنعت آموزش

واقعیت مجازی VR

واقعیت مجازی VR از جمله دست آوردهایی محسوب می شود که در سال‌ های اخیر بسیار شناخته شده و استفاده از آن در حوزه ‌های مختلف رواج پیدا کرده است. یکی از زمینه‌هایی که واقعیت مجازی می تواند در آن تاثیر بسزایی داشته باشد، صنعت آموزش است. این فناوری می‌تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در فرآیند آموزش و یادگیری به کار گرفته شود و با توجه به تغییرات رو به رشد آن، در دوره های پیش رو می‌تواند به یکی از روش‌ های اصلی آموزش تبدیل شود.


زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه


 واقعیت مجازی به دلیل تاثیرات مطلوبی که در آموزش دارد، بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این فناوری دارای تاثیرات بسیار مثبتی می باشد که در این مقاله از سایت مارلیک آپ، یکی از بهترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

واقعیت مجازی VR چه تاثیراتی در صنعت آموزش دارد؟

این فناوری با به وجود آوردن یک محیط واقعی به مخاطب این امکان را می دهد تا به صورت تعاملی با محیط و شیء مورد نظر خود ارتباط برقرار کند. واقعیت مجازی نقش های بسیاری در زمینه‌ های مختلفی نظیر؛ آموزش، سلامت، تفریح و… ایفا می کند. در ادامه به برخی از تأثیرات واقعیت مجازی در صنعت آموزش خواهیم پرداخت:

واقعیت مجازی VR
واقعیت مجازی VR
  • افزایش تعامل و فعالیت‌های گروهی:

 استفاده کردن از واقعیت مجازی، به دانش ‌آموزان این امکان را می دهد تا بتوانند به صورت هم زمان و در یک محیط مشترک با یکدیگر در ارتباط باشند و فعالیت‌های گروهی انجام دهند. این حالت موجب افزایش تعامل و تشویق دانش ‌آموزان به همکاری با یکدیگر در طول یادگیری می‌شود.

  • کاهش هزینه‌ های آموزشی:

این فناوری به کاهش هزینه‌ های مرتبط با تجهیزات آموزشی کمک بسیاری می کند و همچنین کاربر می تواند با استفاده از واقعیت مجازی در هر زمان و مکانی که تمایل دارد، به آموزش دسترسی داشته باشد.

با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایبی که واقعیت مجازی دارد، می توان از این فناوری به عنوان یک ابزار موثر در صنعت آموزش یاد کرد.

همچنین بخوانید: راه های کسب درآمد از واقعیت مجازی

واقعیت مجازی VR
واقعیت مجازی VR

چه نوع موضوعاتی را می‌توان با استفاده از واقعیت مجازی آموزش داد؟

به طور کلی واقعیت مجازی VR امکانات بسیاری برای انتقال دهی مهارت‌ های گوناگون در اختیار دارد. در ادامه به برخی از موضوعاتی که با استفاده از فناوری قابل آموزش هستند، اشاره خواهیم کرد:

1. پزشکی و بهداشت:

 از واقعیت مجازی به دلیل قابلیت‌ های بالایی که دارد می توان به عنوان یک ابزار مفید در حوزه آموزش پزشکی و بهداشت یاد کرد. شما می توانید با استفاده از این فناوری نوین مهارت‌ های مختلفی را مانند: انجام عمل جراحی، تشخیص بیماری‌ ها و آموزش مهارت‌ های اورژانسی را در خود بپرورانید.

 2. آموزش زبان:

این تکنولوژی می‌تواند به عنوان یک ابزار قابل استفاده در آموزش زبان‌ های خارجی شناخته شود. با استفاده از این فناوری، می‌توان به تقویت قدرت شنیداری و گفتاری، تمرین مهارت‌ های مکالمه و تقویت دایره لغات زبان آموزان پرداخت.

3. اصول سخنرانی:

در آموزش اصول سخنرانی از طریق واقعیت مجازی، می‌توان از محتوای آموزشی واقعیت مجازی استفاده کرد که شامل تمرینات مختلفی نظیر: تمرین سخنرانی در برابر جمعیت‌ های مختلف، تمرینات تنفس و همچنین تمرینات مربوط به برقراری ارتباط با مخاطبان است.

حال مجموعه مارلیک آپ با ارائه و ساخت اپلیکیشن واقعیت مجازی در عرصه آموزش به شما دانش پذیران عزیز کمک خواهد کرد تا با چالش های مختلف خود در زمینه سخنوری رو به رو شوید و با تکرار و تمرین در آن محیط شبیه سازی شده به بهبود عملکرد خود بپردازید.

واقعیت مجازی VR
آموزش مهارت های مدیریتی

آیا واقعیت مجازی VR می‌تواند در آموزش مهارت‌ های مرتبط با کسب و کار مفید باشد؟

واقعیت مجازی می‌تواند به راحتی در آموزش مهارت‌ های مرتبط با کسب و کار مفید باشد. زیرا با استفاده از این فناوری، می‌توان به شکل تعاملی، مفاهیم و مهارت‌ های مختلف را به دانش‌ آموزان و دانشجویان آموزش داد.

برخی از موضوعاتی که با استفاده از واقعیت مجازی در آموزش کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • مهارت‌های مدیریتی:

با استفاده از واقعیت مجازی می‌توان مفاهیم و مهارت‌های مدیریتی مانند: برنامه‌ریزی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه و مدیریت مالی را به دانشجویان و کارآفرینان آموزش داد.

  • بازاریابی و فروش:

از طریق این فناوری می توان یک محیط تعاملی را برای آموزش مهارت های فروش و بازاریابی ایجاد کرد. این محیط شامل تمرینات تعاملی و واقعیت های مجازی می تواند باشد که کاربران را با مفاهیم و تکنیک های مربوط به فروش و بازاریابی آشنا می کند.

  • طراحی محصول:

با استفاده از واقعیت مجازی VR می توان مهارت‌ های مرتبط با طراحی محصول را بصورت تجربی به دانشجویان و کارآفرینان آموزش داد.

آیا می‌توانید مثالی از آموزش کسب و کار با واقعیت مجازی بیان کنید؟

یکی از مثال‌ های کاربردی واقعی از آموزش کسب و کار با استفاده از واقعیت مجازی، آموزش مهارت‌ های مدیریت پروژه می‌باشد. شما می ‌توانید به آسانی در یک محیط شبیه‌ سازی ‌شده به عنوان مدیر پروژه، تمامی فرآیندهای مدیریت پروژه را تجربه کنید.

همچنین می توانید با استفاده از ابزارهای مختلف پروژه را برنامه‌ریزی، بودجه ‌بندی، نظارت و کنترل کنید و در صورت لزوم با تمامی اعضای تیم پروژه، از جمله مهندسان، اپراتورها، تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان و مشتریان، ارتباط برقرار کنید و برای حل مشکلات به صورت تیمی همکاری کنید.

واقعیت مجازی VR
آموزش مهارت های مدیریتی

آیا واقعیت مجازی برای آموزش مهارت‌های فردی مفید است؟

واقعیت مجازی VR برای آموزش مهارت‌ های فردی مانند: مهارت‌های ارتباطی، می‌تواند بسیار مفید باشد. در واقع با استفاده از آن، می‌توان به دانشجویان و دانش ‌آموزان کمک کرد تا به صورت تجربی و شبیه ‌سازی شده، مهارت‌های ارتباطی خود را افزایش دهند.

برای مثال، واقعیت مجازی می‌تواند به دانش ‌آموزان کمک کند تا در موقعیت‌ های ارتباطی مختلف، مانند مذاکره، مصاحبه کاری یا کلاس درس، تمرین کنند. با استفاده از این فناوری، می‌توان محیط‌ های شبیه‌ سازی شده از این موقعیت‌ ها را به دانش‌ آموزان نشان داد و آن‌ ها را به تمرین در این محیط‌ ها تشویق کرد.

آیا واقعیت مجازی VR در آموزش بهتر از روش‌های سنتی است؟

برای پاسخ به این سوال، باید گفت که هر دو روش آموزش، یعنی واقعیت مجازی و روش‌های سنتی، مزایا و معایب خود را دارند و هر کدام برای شرایط خاصی مناسب هستند.

روش‌ های سنتی، شامل کلاس درس، کتاب‌ خوانی و تمرینات نوشتاری هستند و بیشتر برای یادگیری مفاهیم تئوریک مناسب اند و به دانشجویان و دانش‌ آموزان کمک می‌کنند تا مفاهیم را به صورت تئوری یاد بگیرند. اما، این روش‌ها برای یادگیری مهارت‌ های عملی و تجربی مانند: مهارت‌ های پزشکی کارآمد نیستند.

از طرف دیگر، واقعیت مجازی برای یادگیری مهارت‌ های عملی و تجربی مانند: مهارت‌ های پزشکی، مهندسی و… بسیار کارآمد است. با استفاده از واقعیت مجازی، دانشجویان و دانش‌ آموزان می‌توانند به صورت عملی و تجربی، مهارت‌های خود را بهبود بخشند و با یادگیری تجربی، به یادگیری بهتر و عمیق‌تر دست یابند.

به طور کلی هر دو روش آموزش، یعنی واقعیت مجازی VR و سنتی، مزایا و معایب خود را دارند و بسته به نوع موضوع و هدف آموزش، یکی از این دو راهکاربرای شرایط خاص بهتر است. به هر حال، استفاده از ترکیب این دو می‌تواند به دانشجویان و دانش ‌آموزان کمک کند تا به صورت تئوریک و عملی، مهارت‌های خود را بهبود بخشند.

Marlikup VRT5 min - شرکت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و بازی سازی
آموزش مهارت های مدیریتی

همچنین بخوانید: کاربرد های واقعیت مجازی در آموزش و یادگیری

معرفی نمونه ای از اپلیکیشن های واقعیت مجازی در صنعت آموزش

اپلیکیشن‌ های واقعیت مجازی بسیاری برای انواع آموزش‌ های مختلف طراحی شده‌اند که در ادامه معرفی خواهیم کرد:

  • بازدید از مکان های مختلف: Google Expeditions
  • آموزش زبان: VR language learning
  • Mathspace VR
  • Alchemy VR
  • Mondly VR
سخن پایانی

استفاده از واقعیت مجازی VR در صنعت آموزش اثرات بسیار مثبتی را به همراه دارد، از جمله: بالا بردن سطح یادگیری، حفظ توجه و تمرکز، افزایش تعامل دانش‌آموز با محتوای آموزشی، تقویت حافظه و تصویرسازی، کاهش هزینه آموزش و… استفاده از این فناوری به دانش‌ آموزان کمک می‌کند تا مطالب درسی را به خوبی فراگیرند و به یادگیری آن ها وفادار بمانند.

مجموعه مارلیک آپ، یکی از با تجربه ترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی به تازگی توانسته است اپلیکیشنی را ارائه دهد که شما عزیزان در یک محیط شبیه سازی شده به راحتی تمرین سخنرانی کنید و مهارت های خود را روز به روز افزایش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت ساخت یک اپلیکیشن واقعیت مجازی با قابلیت های پیشرفته با مشاوران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب اخیر

جام مارلیک
MarlikupAdmin

مارلیک به چه معناست؟ جامع ترین توضیح درباره جام های مارلیک

اگر تاکنون مسیرتان به شهرستان رودبار استان گیلان خورده باشد یا علاقمند به مباحث تاریخی باشید حتما نام مارلیک را شنیده اید. مارلیک نام یک محوطه باستانی در دره «گوهررود» در روستای نصفی، دهستان رحمت‌آباد در شهرستان رودبار می باشد. تپه مارلیک یکی از 5 تپه باستانی این منطقه و

ادامه مطلب »
تاثیر واقعیت مجازی در خلق آثار هنری
محدثه حسنی

تاثیر واقعیت مجازی در خلق آثار هنری

تجربه ورود به دنیای یک تابلوی نقاشی، رویایی است که تا چند سال قبل غیر ممکن به نظر می رسید اما اکنون به لطف حضور واقعیت مجازی این رویا به واقعیت می پیوندد. واقعیت مجازی در سال های اخیر گام های بزرگی در پیشرفت زمینه های مختلف برداشته است و با

ادامه مطلب »
بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال 2023
Admin-moradi

بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال 2023

تکنولوژی واقعیت مجازی به دلیل کاربرد های نا محدود خود در هر زمینه ای، در کنار دیگر مزایای این فناوری باعث شده خیلی زود جایگاهش را در دنیای امروز پیدا کند. اما رابط انسان و واقعیت مجازی، عینک های وی آر هستند. بنابراین همیشه این سوال که بهترین عینک واقعیت

ادامه مطلب »
واقعیت مجازی در آموزش برق
AdminYaghoubi

راهنمای جامع استفاده از واقعیت مجازی در آموزش برق

امروزه واقعیت مجازی فراتر از بازی و سرگرمی گسترش پیدا کرده است. این تکنولوژی در صنایع مختلف نیز رسوخ پیدا کرده و باعث شده آموزش به روش نوینی شکل پیدا کند. صنایع برق یکی از صنعت هایی است که با وجود واقعیت مجازی ارتقای بسیاری یافته و نقش مهمی در

ادامه مطلب »
همه چیز درباره دستکش های واقعیت مجازی
Admin-moradi

همه چیز درباره دستکش های واقعیت مجازی

علاوه بر عینک های واقعیت مجازی، گجت هایی مانند کنترلر ها، جلیقه ها و دستکش های واقعیت مجازی وجود دارند که حس واقعی تری هنگام تجربه این تکنولوژی به ما القا می کنند. دستکش های واقعیت مجازی  یک لوازم جانبی پوشیدنی هستند که برای افزایش حس لامسه طراحی شده اند.

ادامه مطلب »
نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته
Admin-moradi

نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری های پیشرفته

واقعیت افزوده به عنوان یکی از بزرگ ترین فناوری های روز جهان در حال فعالیت است و پتانسیل بالایی برای تغییر شکل و پیشرفت صنایع دارد. در واقع، نقش واقعیت افزوده در توسعه فناوری بسیار پررنگ است. این توسعه، نظر افراد زیادی از جمله صاحبان کسب و کارها و مصرف

ادامه مطلب »
بازی دوپامین
AdminMarlikup

بازی دوپامین / وقتی که یک ملت بزرگ سرگرم یک بازی کوچک می شوند

به نظر شما چگونه می شود یک بازی موبایلی، ملتی عظیم با همه نوع سن و فرهنگ را درگیر خود کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب این سوال برسید. امروزه تقریبا اکثر اقشار جامعه اوقات فراقت خود را به انجام بازی های موبایلی، چرخیدن در اینستاگرام،

ادامه مطلب »
روند توسعه واقعیت مجازی
Admin-moradi

روند توسعه واقعیت مجازی

در دهه های گذشته، تکنولوژی های مدرن و نوظهوری وارد عرصه جهانی شده اند و به رقابت با یکدیگر پرداخته اند. اما در بین این تکنولوژی ها تنها آن تعداد به محبوبیت و معروفیت رسیدند که در بین مردم باعث ایجاد سرگرمی و تفریح می شدند. واقعیت مجازی از این

ادامه مطلب »