ساخت واقعیت مجازی

عینک های واقعیت مجازی چگونه کار می کند؟

حس راه رفتن روی کره ی ماه در حالی که پشت میز و در اتاق شخصیتان نشسته اید، با پوشیدن عینک های واقعیت مجازی ممکن می شود. احتمال می دهیم برای یک بار هم که شده با این عینک ها روبه رو شده و از آن استفاده کرده اید؛ اما اینکه چطور و چگونه کار می کنند، شاید سوال شما هم باشد.


زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه


در این مقاله از سایت مارلیک آپ، یکی از بهترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی قصد داریم در ارتباط با نحوه ی عملکرد عینک های واقعیت مجازی و هدست ها صحبت کنیم، امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

واقعیت مجازی چیست؟

 واقعیت مجازی همان طور که از اسمش پیداست، واقعیتی مجازی می باشد. یعنی یک فضای شبیه سازی شده توسط کامپیوتر برای کاربر به طوری که حس و حال واقعی به او منتقل کند، در حالی که همه چیز مجازی و کامپیوتری می باشد.

ساخت واقعیت مجاری با مارلیک آپ
عینک های واقعیت مجازی

عینک واقعیت مجازی چیست؟

سه فاکتوری که عینک های شرکت Oculus ،Sony ،HTC ،Samsung و Google نیاز دارند عبارتند از:

 1. عینکی که به چشمانتان بزنید تا صفحه نمایش VRرا ببیند
 2. گوشی، کنسول یا کامپیوتری که بازی یا هر برنامه ای روی آن نصب شود
 3. مجموعه ای از ابزارها مانند: کنترلر، سنسور تشخیص حرکت سر و دست، دکمه های پد لمسی و خروجی صدا

با وجود عینک واقعیت مجازی و گذاشتن آن بر روی چشم هر فردی می تواند به دنیایی مجازی سفر کند که بسیار به دنیای واقعی نزدیک است و با حرکات سر و بدن خود مانند: دنیای فیزیکی و واقعی در هر موقعیتی که می خواهد، می تواند حضور پیدا کند. بازی، فیلم و یا موقعیت های 360 درجه قبلا ضبط شده ی واقعیت مجازی توسط این عینک ها قابل اجرا است.

عینک های واقعیت مجازی امروزه بر پایه ی گوشی های هوشمند می باشند. یعنی گوشی توسط عینک نگه داشته می شود و تجربه ی فضایی واقعی، اما مجازی  از طریق برنامه های خاصی که روی آن ها نصب شده فراهم می شود. ایجاد موقعیت های واقعی برای کاربر از هدف های اصلی این عینک ها می باشد. طوری که آن فضا باعث می شود کاربر وجود عینک بر روی چشمانش را به طور کل فراموش کند.

 

همچنین بخوانید: واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چه تفاوتی باهم دارند؟

 

بازی با عینک های واقعیت مجازی
نحوه عملکرد عینک واقعیت مجازی

 

عینک  های واقعیت مجازی چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم کاربران واقعیت مجازی با وجود عینک های مخصوص می توانند یک دنیای واقعی را تجربه کنند. البته که این دنیا حقیقی نیست بلکه محیطی شبیه سازی شده به دنیای واقعی می باشد، اما چنین حسی مثل بودن در فضای واقعی چطور ممکن است توسط یک عینک برای انسان فراهم شود؟ و سوال اینجاست که عملکرد عینک های واقعیت مجازی بر چه اساسی است؟ در ادامه همراه ما باشید تا به شرح آن بپردازیم.

به عینک های واقعیت مجازی نمایشگر سربند هم گفته می شود. مانند عینک های Oculus Rift و PlayStation VR که با گذاشتن شان بر روی چشمانتان  دنیایی سه بعدی را مشاهده خواهید کرد که با عکس و فیلم های سه بعدی که در تلویزیون ها دیده اید، کاملا متفاوت است و حس و حالی واقعی تر دارد. دستگاهی که به عینک واقعیت مجازی وصل می شود، باعث نمایش عکس ها و فیلم ها می شود نه خود عینک. مثلا تصاویر از کنسول بازی گرفته می شود و در عینک واقعیت مجازی  PlayStation VR به نمایش در می آید، همچنین در عینک واقعیت مجازی HTC VIVE تصاویر از کامپیوتر و در عینک واقعیت مجازی Samsung Gear VR تصاویر از گوشی هوشمند گرفته می شود.

برای استفاده از عینک واقعیت مجازی دو حالت وجود دارد:

 1. استفاده از دو فید برای یک صفحه نمایش
 2. استفاده از دو صفحه نمایش برای هر چشم

 

 • لنز های به خصوصی در بین پیکسل ها و چشمان کاربر قرار می گیرد که در برخی از عینک های واقعیت مجازی تنظیم فاصله ی این لنزها تا چشم کاربران فراهم شده است. تغییر تصویر برای هر چشم توسط لنزعینک واقعیت مجازی ایجاد و وقتی تصاویر سه بعدی به کاربر نشان داده می شود که نوعی تفاوت در دید با وجود تصویر دو بعدی برای هر چشم ساخته شده باشد. مثلا اگر یک جسمی رو به روی شما باشد و شما یکی از چشمانتان را سریع ببندید حرکت جسم از این سمت به آن سمت و برعکس را مشاهده خواهید کرد.
 • عینک های واقعیت مجازی با افزایش میدان دید می توانند میزان غوطه وری در دنیای شبیه سازی شده را بیشتر کنند. یعنی در فرمتی بسیار زیاد تصویر را به کاربر نشان می دهند. برای این کار عینک ها به زاویه دیدی حدود 100 تا 110 درجه نیاز دارند از این رو تهیه ی صفحه نمایش های گران قیمت مانند صفحه نمایش 360 درجه لازم نمی باشد.
 • نرخ فریم در عینک های واقعیت مجازی حدود 60 فریم بر ثانیه و حتی بیشتر می باشد و این موضوع باعث می شود که تصاویری که کاربر می بیند قانع کننده تر باشد. عینک واقعیت مجازی  PlayStation VR و Oculus به ترتیب از 120 فریم بر ثانیه و 90 فریم بر ثانیه برخوردار هستند.
 • یکی دیگر از فاکتور های مهم در عینک های واقعیت مجازی ردیابی سر می باشد که با توجه به زاویه سر کاربر  تصاویر تغییر می کند. تشخیص و محاسبه ی حرکات سر توسط سیستم 60 DF و روی محور های X,Y,Z انجام می گیرد. قطعاتی در عینک وجود دارد به نام های مغناطیس، شتاب سنج و ژیروسکوپ که برای ردیابی سر کارآمد هستند. تاخیر اندک در عینک های واقعیت مجازی باعث می شود، ردیابی سر موثر باشد. برای اینکه عینک بتواند تغییر تصویر را با توجه به حرکت سر کاربر انجام دهد به میزان 50 میلی ثانیه تاخیر اندک نیاز است. اگر این زمان بیشتر شود کاربر آن را می فهمد که حس خوشایندی برای او به همراه نخواهد داشت.
 • یکی دیگر از نکات با اهمیت در استفاده از عینک واقعیت مجازی وجود هدفون های حرفه ای است که صداهای دو بعدی و سه بعدی ایجاد می کند تا کاربر تجربه بالایی از واقعیت مجازی را به دست آورد.

 

انواع هدست واقعیت مجازی
کاربرد عینک واقعیت مجازی

 

کاربردهای عینک واقعیت مجازی

 • تور مجازی:

عینک های واقعیت مجازی کاربرد های خوبی دارند. علاوه بر اینکه برای تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرند، گزینه ی مناسبی در حوزه های علمی، آموزشی، پزشکی، تبلیغاتی و . . . می باشند. مثلا مشاوران املاک با داشتن یک عینک واقعیت مجازی می توانند امکان مشاهده و گشت در خانه و ملک مورد نظر مشتری را برایشان فراهم نمایند، چنانچه مورد قبول آن ها قرار گرفت مراحل بعدی برای بازدید حضوری و قرارداد را به انجام برسانند.

 • درمان ترس:

در درمان فوبیا و ترس افراد از یک سری شرایط  و موقعیت های خاص می توان عینک واقعیت مجازی را به کار برد. این گونه که با وجود عینک، شرایطی که بیمار از آن واهمه دارد و می ترسد را به صورت غیر واقعی فراهم می کنند تا با حضور در آن ها و تکرار این قضیه میزان ترس و هراس آن ها کاهش یابد و با بیماری خود مقابله نمایند.

 

همچنین بخوانید: 7 مورد از ارزان ترین عینک های واقعیت مجازی

 

 • شبیه سازی عملکرد خودرو:

در صنعت خودرو سازی هم می توان از عینک واقعیت مجازی کمک گرفت مثلا شرکت خودرو سازی فورد قبل از اینکه ماشین به صورت کامل تولید و به بازار عرضه شود با وجود عینک می توانند با همه ی قسمت های ماشین ارتباط بگیرند و در صورت داشتن مشکل به رفع نواقص آن بپردازند و سپس تولید نهایی انجام گیرد.

 • تشخیص جرم:

امروزه برای تشخیص جرم و اثبات آن توسط مجرم دستگیر شده از عینک واقعیت مجازی استفاده می کنند، این گونه که تصاویر صحنه جرم به صورت سه بعدی و کیفیت بالا درون عینک شبیه سازی شده تعبیه می شود و در دادگاه با اطمینان بیشتری به اثبات جرم پرداخته می شود.

 

خرید و فروش انواع عینک واقعیت مجازی
خرید هدست واقعیت مجازی

 

خرید عینک واقعیت مجازی

امروزه بیشتر عینک های واقعیت مجازی بر پایه گوشی های هوشمند هستند که استقبال زیادی هم از آن ها شده است. به طوری که به یک گوشی هوشمند وصل می شوند و دیگر نمایشگر اختصاصی روی این عینک ها وجود ندارد.

معروف ترین عینک های واقعیت مجازی شامل موارد زیر می باشند، اما بهتر است نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را به هنگام خرید در نظر داشته باشید:

 • VR Box 2
 • BOBO VR Z5
 • BOBO VR Z4
 • Samsung Gear VR
 • Shinecon 4 VR
 1. از آن جایی که ممکن است یک عینک واقعیت مجازی ساعت ها روی سر و چشمانتان باشد پس باید مدل سبک آن را انتخاب نمایید و همچنین کش و پد های عینک راحت و نرم باشند که سر و صورتتان از تماس با آن اذیت نشود.
 2. یکی دیگر از نکات مهم در عینک های واقعیت مجازی امکان تنظیم فاصله ی لنز تا چشم کاربر می باشد. حتی بعضی از عینک ها فاصله ی لنز ها ازیکدیگر را هم تنظیم می کنند که این جزء نکات مثبت یک عینک است.
 3. زاویه دید عینک واقعیت مجازی باید 100 درجه و حتی بیشتر باشد و البته که صفحه نمایش گوشی در اندازه ی زاویه دید تاثیر گذار است.
 4. قبل از اینکه عینک واقعیت مجازی را بخرید، در سایت های سازنده میزان سازگاری آن با مدل گوشی خود را بسنجید و بعد خرید خود را نهایی سازید.
سخن پایانی

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. سعی بر این داشتیم که به معرفی عینک های واقعیت مجازی و نحوه ی عملکرد آن ها بپردازیم و اطلاعات خوبی در این زمینه به شما انتقال دهیم.

در شرکت مارلیک آپ، تیمی مجرب و متخصص با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌ ها و تجهیزات پیشرفته، تجربه‌ ای بی‌ نظیر از واقعیت مجازی را برای شما به ارمغان می‌ آورد. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران برترین شرکت ساخت واقعیت مجازی در گیلان بر روی لینک زیر کیلیک نمایید.

تماس با ما

1 نظر در “عینک های واقعیت مجازی چگونه کار می کند؟”

 1. پینگ بک: آینده فعالیت های آموزشی با تکنولوژی واقعیت مجازی

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *