شرکت ساخت واقعیت مجازی

نقد و بررسی فیلم ماتریکس

فیلم ماتریکس یکی از معروف ترین و بهترین فیلم های ساخته شده توسط کشورهای آمریکا و استرالیا است که در سال 1999 توسط واچوفسکی ها ساخته و منتشر شد. موفقیت و علاقه مندی به این فیلم به قدری بود که پس از اکران ماتریکس 1، سه قسمت دیگرهم از این فیلم ساخته شد.


 زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه


همانگونه که در این روزها پیشرفت روز افزون ماشین ها، رباط ها و تکنولوژی را شاهد هستیم و تاثیر آن ها را در تمام بخش های زندگی خود حس میکنیم، این فیلم نیز ارتباط بین انسان ها و موارد ذکر شده را نشان می دهد. در ساخت و تهیه فیلم ماتریکس از تکنولوژی های مختلفی همچون واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و… استفاده شده است که در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد. برای کسب اطلاعات به روز در زمینه تکنولوژی و ساخت واقعیت مجازی می توانید به سایت مارلیک آپ مراجعه کنید.

 

واقعیت مجازی در فیلم ماتریکس
فیلم ماتریکس

 

ژانر فیلم ماتریکس  

ماتریکس یک فیلم علمی- تخیلی و اکشن است که اگر بخواهیم ژانر آن را به طور دقیق تر بررسی و بیان کنیم، می تواند در سبک سایپربانک(جوامع قهقرایی اینده) قرار گیرد که یک زیر سبک داستان های علمی-تخیلی می باشد. در سری قسمت های فیلم ماتریکس به خصوص قسمت چهارم آن با محتوای پیچیده فلسفی و به نسبت سنگینی مانند حقیقت، وجود و ایدئولوژی های فلسفی مواجعه خواهیم بود.

بعد از تماشای فیلم ماتریکس ممکن است مخاطب با سوالات زیادی در ذهن خود مواجعه شود که بخشی از این سوالات با توجه به محتوای فیلم، فلسفی خواهند بود.

 

فرایند ساخت فیلم ماتریکس

همانطور که از ژانر فیلم پیدا است، ماتریکس فیلمی اکشن نیز به حساب می آید؛ پس قطعا در این فیلم شاهد مبارزه هایی خواهیم بود. واچوفسکی ها برای خلق صحنه های اکشن، از فیلم های رزمی ایده گرفتند و بخش زیادی از این سکانس ها برگرفته از یک انیمه ژاپنی بوده است. آن ها همچنین از تکنیک وایرفو استفاده کردند. وایرفو، تکنیکی است که در آن مبارزه بازیگران از طریق سیم، هدایت و کنترل می شود و این روش مطعلق به سینمای هنگ کنگ می باشد.

 یکی از سخت ترین سکانس های فیلم ماتریکس، سکانس درگیری و مبارزه در اتوبان بود. هرچند که تنها 15 دقیقه از فیلم را شاهد این صحنه هستیم، اما ضبط و فیلمبرداری آن سه ماه زمان برده است.

 

 

بازیگران و سازندگان

در فیلم ماتریکس بازیگرانی همچون کیانو ریوز، لارنس فیشیرن، جو پانتولیانو، هوگو ویوینگ، کری ان مایس و… نقش افرینی کرده اند. گارگردان، نویسنده و تهیه کننده سری فیلم های ماتریکس لانا ولیلی واچوفسکی می باشند. آن ها با استفاده از سبک خاص خود و تکنیک هایی که استفاده کردند توانستند این فیلم را به انتخاب بینندگان برای تماشا تبدیل کنند. از دیگر آثا برجسته واچوفسکی ها می توان به  فیلم های محدودیت، مسابقه سرعت، صعود ژوپیتر و… اشاره کرد.

در طول زمان فیلمبرداری بسیاری از بازیگران، حتی کیانو ریوز، هوگو ولارنس آسیب های زیاد و جدی دیدند. شاید باورش برای برخی سخت باشد که بازیگران با وجود تمام آسیب هایی که دیده بودند بعد از بهبودی نسبی باز به کار خود ادامه دادند. بدون شک یکی از دلایل تاثیر گذار در موفقیت فیلم ماتریکس، تعهد و تلاش بازیگران بوده است که در تمام طول فیلم برداری و تهیه فیلم به آن پایبند بودند.

فرایند ساخت فیلم ماتریکس
فیلم برداری در اتوبان

 

سری قسمت های فیلم ماتریکس به اشکال متفاوتی نام گذاری شد:

قسمت اول:ماتریکس 1

قسمت دوم:ماتریکس، بارگذاری مجدد

قسمت سوم:انقلاب های ماتریکس

قسمت چهارم:ماتریکس 4

 
معروف ترین بازیگران فیلم ماتریکس
بازیگران فیلم ماتریکس

 

خلاصه فیلم ماتریکس

فیلم ماتریکس سقوط بشر به وسیله فناوری را به تصویر می کشد، این که چگونه ابزار هایی که خود انسان ها آن ها را به وجود اوردند، بر او مسلط شده و زندگی اش را مختل می کنند. واچوفسکی ها در این فیلم خود نشان می دهند که بعد از خلق هوش مصنوعی توسط انسان ها، ماشین هایی شکل می گیرند که کنترلشان کاملا دست خودشان است.

 

واقعیت مجازی در صنعت های مختلف
فناوری و انسان

 

آن ها انسان ها را در ماتریکس که یک سیستم واقعیت مجازی است زندانی و تحت فرمان خود درمی اورند؛ آن ها از کمک انسان ها بی نیاز بودند، اما دلیل این که انسان ها را زندانی کردند چه چیزی می توانست باشد؟!

منبع انرژی آن ها حرارتی بود که از طریق فعالیت های الکتریکی بدن انسان ها به دست می آمد و آن ها برای بقاء خود مجبور به این کار بودند، کیانو ریوز، کری ان مایس و لارنس فیشیرن برای رهایی بشر از اسارت، تلاش می کنند.

شرکت مارلیک آپ با کادری مجرب می تواند شما را در آشنایی و استفاده از هوش مصنوعی، طراحی سایت، ساخت واقعیت مجازی و…همراهی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

واقعیت مجازی در دنیای امروز
فناوری های جدید در صنعت فیلم سازی

 

جوایز فیلم

فیلم ماتریکس موفق به کسب جوایز زیادی در بخش های مختلفی شد از جمله این جوایز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جایزه بافتا در بخش بهترین صدابرداری
 • جایزه بافتا در بخش بهترین جلوه های صوتی
 • جایزه آکادمی اسکار در بخش بهترین صدابرداری
 • جایزه آکادمی اسکار در بخش بهترین ویرایش فیلم
 • جایزه آکادمی اسکار در بخش بهترین جلوه های ویژه
 • جایزه آکادمی اسکار در بخش بهترین جلوه های صوتی

 

فیلم ماتریکس علاوه بر این جوایز که بسیار با ارزش و با اهمیت در زمینه فیلم سازی هستند، جایزه دوربست را نیز به دست اورده است.

 

اگر فیلم ماتریکس را دوست داشتید، فیلم های زیر نیز می تواند برایتان جذاب باشد:

 • ماه
 • ترون
 • تلقین
 • کد منبع
 • زمین دیگر
 • طبقه سیزدهم
سخن پایانی

با وجود آن که زمان نسبتا زیادی از پخش فیلم ماتریکس می گذرد اما همچنان می توان آن را جزء هیجان انگیزترین و بهترین فیلم ها دانست که می تواند بیننده را میخکوب و وادار به تماشای فیلم تا اخرین لحظه کند. ارتباط نزدیک فیلم ماتریکس با تکنولوژی و واقعیت مجازی که امروزه نیز زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است، می تواند برای ما بسیار جذاب باشد.

شما نیز می توانید از طریق شرکت مارلیک آپ، شرکتی با تجربه در زمینه فناوری و تکنولوژی از طریق روش هایی به روز همچون ساخت واقعیت مجازی، طراحی سایت و سایر زمینه های تکنولوژی به رونق کسب و کار خود کمک کنید.

 

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *