واقعیت مجازی

واقعیت مجازی چیست و کاربرد آن

واقعیت مجازی چیست

تجربه ی سفر به دنیای مجازی که در بازی های کامپیوتری خود دیده اید باید خیلی دلچسب و هیجان انگیز باشد و حتی برای یک بار هم که شده فکر آن را در سرتان داشته اید، اما چطور چنین چیزی امکان پذیر است؟ جواب این سوال در مفهوم واقعیت مجازی قرار دارد؛ یعنی تعامل افراد با یک فضای مصنوعی طوری که تاریخچه استفاده از این مفهوم در سال 1962 توسط دستگاهی به نام سنسوراما که حال و هوای واقعیت مجازی داشت به ثبت رسیده است.


زمان مطالعه: 7 دقیقه


در این مقاله  قصد داریم شما را با مفهوم واقعیت مجازی و کاربرد های آن آشنا سازیم. مارلیک آپ یکی از بهترین شرکت های ساخت واقعیت مجازی در ایران آماده ی ارائه انواع خدمات در این زمینه می باشد جهت کسب مشاوره ی رایگان با متخصصان واقعیت مجازی ما در ارتباط باشید.

واقعیت مجازی چیست؟

امروزه توسط تکنولوژی بزرگ کامپیوتر محیط های مختلفی را شبیه سازی می کنند.در واقعیت مجازی یک فرد بدون وجود واسطه های سنتی می تواند با محیط دلخواه خودش تعامل برقرار کند و وارد یک مکان سه بعدی از آنچه که در صفحه ی کامپیوتر خوددیده است، شود. حواس 5 گانه ی انسان ها توسط کامپیوتر برای ورود به دنیای مجازی شبیه سازی می شود اما یک سری محدودیت ها در واقعیت مجازی وجود دارد که هزینه ی پردازش داده ها و دسترسی به محتوا، از بارزترین موانع برای تجربه واقعیت بیشتر در این زمینه می باشد. با وجود یک عینک مخصوص و استفاده ی آن بر روی چشم هر فردی می تواند به چپ، راست و یا بالا و پایین نگاه کند طوری که حضور خود در آن دنیا را احساس نماید.

 

واقعیت مجازی

مارلیک آپ

 

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در چیست؟

بهترین توضیحی که در مورد واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می توان داد تشبیه آن ها به دو روی یک سکه است. در واقعیت مجازی شبیه سازی برای دنیای واقعی انجام می گیرد اما در واقعیت افزوده در دنیای واقعی یک شئ مصنوعی شبیه سازی می شود. آن چیزی که به جای دوربین در محیط فیزیکی قرار می گیرد موقعیت چشم کاربر در محیط مجازی می باشد و قابل توجه است که در واقعیت مجازی از حسگر و الگوریتم های مخصوص استفاده می شود. تصاویر موجود در دوربین با تغییر سر کاربر تغییر کرده و این فناوری تعامل کاربر با محیط شبیه سازی شده را فراهم می کند به جای اینکه اشیای مجازی را با دنیای واقعی ترکیب نماید.

 

در ادامه بخوانید: افزایش تعداد گردشگران بین المللی با واقعیت مجازی

 

واقعیت مجازی چطور کار می کند؟

دو کلمه ی واقعی و مجازی مفهوم واقعیت مجازی را تشکیل داده اند. یعنی فناوری شبیه سازی می تواند در یک محیط مصنوعی تجربه ای نزدیک به واقعیت را برای افراد ایجاد نماید و باعث تعامل و ارتباط گیری فرد با این محیط مجازی شود. واقعیت مجازی از طریق یک سری ابزار مخصوص مانند عینک، هدست، دستکش می تواند دنیای مجازی را ایجاد نماید که کاربر در آن حس واقعیت را تجربه نماید و با آن به خوبی ارتباط برقرار سازد طوری که فکر کنذ آن محیط کاملا واقعی و حقیقی است. هر انسانی با وجود حواس 5 گانه ای که دارد مانند چشایی، بینایی، لامسه، بویایی و شنوایی می تواند احساس محیط پیرامون خود را درک نماید و در آن کاملا تعادل فضایی داشته باشد.

مغز پردازش ورودی های جمع شده از حواس 5 گانه را انجام داده تا تفسیر محیط اطراف برای هر فردی روشن شود. حال فناوری واقعیت مجازی، برای انسان یک محیط توهمی ایجاد می نماید تا با دادن اطلاعات مصنوعی و آن محیط مصنوعی حواس لازم به فرد داده تا باعث شود این باور که همه چیز واقعی است به ذهن خطور کند. در واقعیت مجازی اتفاقات آن قدر نزدیک و فوری و واقعی برای کاربر تلقی می شود که حتی باعث تعامل بدن او با آن محیط مجازی نیز می شود. برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب در زمینه ساخت واقعیت مجازی و پیشرفت روز افزون کسب و کار خود با مشاوران حرفه ای مارلیک آپ از قسمت پشتیبانی همین سایت در ارتباط باشید.

کاربردهای واقعیت مجازی

 

واقعیت مجازی و فیلم سه بعدی

مارلیک آپ

 

یکی از ساده ترین کاربردهای واقعیت مجازی سه بعدی بودن یک فیلم است. افراد می توانند با وجود یک عینک 3بعدی تجربه حضور در فیلمی که قرار است ببینند را به دست آورند. واقعیت مجازی و استفاده از عینک سه بعدی باعث می شود که شما حس هیجان در صحنه ای که ماشین از یک بلندی در حال سقوط است را تجربه نمایید و یا اینکه سقوط برگ درختان و شناور شدن آن درست در جلوی چشم ببیننده یک حس بسیار هیجان انگیزی خواهد بود.

چیزی که باعث می شود کاربر حس کند همه چیز واقعی و در مقابل چشمان او است در حالی که در دنیای فیزیکی چنین چیزی وجود ندارد، نور و جلوه های صوتی آن فیلم سه بعدی می باشد. شایان ذکر است که عینک های سه بعدی امروزه به خاطر پیشرفت تکنولوژی مدرن تر و جدید تر شده اند. جالب است که با وجود هدست شما می توانید یک سری بازی ها را به صورت شبیه سازی شده و تحت کنترل کامپیوتر خود در خانه انجام دهید، مثلا بازی با راکت در یک زمین تنیس را با فناوری واقعیت مجازی در منزل خود می توانید تجربه نمایید. اینگونه که هدست را بر چشم خود زده و با راکت های سنسور دار ضربات خود به توپ را اعمال می کنید و حس و حال یک ورزش واقعی را خواهید چشید.

یکی دیگر از کاربردهای تکنولوژی واقعیت مجازی شبیه سازی و آموزش می باشد. مثلا افرادی که می خواهند گواهینامه رانندگی بگیرند اما نگران حوادث جاده ای در ابتدای آموزش هستند می توانند با وجود این فناوری تجربه رانندگی در یک محیط امن و آشنایی با فرمان، گاز و ترمز را نیز به دست آورند. همچنین مشاوران املاک می توانند با وجود واقعیت مجازی خانه مورد نظر مشتری را بدون اینکه نیاز به حضور در آن باشد نشان دهند و حس حضور در آن را برایشان تعبیه نمایند.

جمع بندی

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید و همانطور که گفته شد می توان به این نتیجه رسید که واقعیت مجازی یکی از فناوری های پیشرفته، مفید و سرگرم کننده می باشد و با اینکه پیشرفت روز افزون برای این تکنولوژی دیده شده است اما همچنان سوال های زیادی در این زمینه برای مخاطبان وجود دارد، که در مقالات بعدی حتما از کاربرد این تکنولوژی در، سرگرمی و تجارت صحبت خواهیم کرد. همین امروز ساخت واقعیت مجازی با مارلیک آپ  را در کمترین زمان ممکن تجربه نمایید.

روز و روزگارتان خوش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *