واقعیت ترکیبی

واقعیت ترکیبی یا Mixed Reality یک فناوری مدرن است که ترکیبی از دو واقعیت دیگر یعنی واقعیت افزوده(AR) و واقعیت مجازی(VR) می باشد. در این نوع تکنولوژی تصاویر و اشیاء مجازی با دنیای واقعی تلفیق و ترکیب می شوند تا با استفاده از آن با یکدیگر در تعامل باشند.

واقعیت ترکیبی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، استفاده از واقعیت ترکیبی در صنایع مختلف، از جمله بازی های رایانه ای، پزشکی، آموزش، معماری و طراحی صنعتی به عنوان یکی از ابزار های کارآمد و قدرتمند به شمار می آید. در حقیقت واقعیت ترکیبی، این ظرفیت را دارد تا باعث تحول چشمگیری در زندگی جامعه بشری شود.

واقعیت ترکیبی

واقعیت ترکیبی در بازی

استفاده از واقعیت ترکیبی در بازی های رایانه ای به عنوان یکی از روش های خلاقانه و نوآورانه برای تجربه بازی های مجازی، به شمار می رود. در این نوع از بازی های رایانه ای، بازیکن یا بازیکنان قادرند به دنیای مجازی وارد شوند و با کاراکتر های دنیای بازی در ارتباط و تعامل باشند. از جمله مشخصه های بارز این تکنولوژی این است که بازیکنان می توانند هم با دنیای مجازی و دنیای واقعی در تعامل دو طرفه باشند که این مشخصه باعث جذابیت هر چه بیشتر می شود. 

واقعیت ترکیبی در آموزش

امروزه با توجه به پیشرفت بی نظیر فناوری در جهان و همچنین رشد تکنولوژی واقعیت ترکیبی شاهد پیدایش تحولات چشمگیری در آموزش هستیم. با ورود واقعیت ترکیبی در حوضه آموزش تغییرات اساسی در نوع یادگیری، زمان و کیفیت آن رخ داده است که این عامل سبب افزایش کیفیت آموزش و تاثیر پذیری زیاد آن شده است. با استفاده از واقعیت ترکیبی دانش پژوهان می توانند به صورت فعالانه به پروسه آموزش و یادگیری بپردازند. 

واقعیت ترکیبی

واقعیت ترکیبی در معماری

استفاده از واقعیت ترکیبی در معماری، یک روش کاملا مدرن و خلاقانه برای طراحی و اجرای پروژه های معماری است. با استفاده از این تکنولوژی طراحان و معماران می توانند محاسبات دقیق تری در مورد طرح و ایده خود داشته باشند و این باعث ایجاد خروجی قابل قبولی از  طرح می شود.

واقعیت مجازی
کاربرد های واقعیت ترکیبی

واقعیت ترکیبی در پزشکی

واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) در حوزه پزشکی کاربردهای بسیار کارآمد و موثری دارد. این تکنولوژی، امکان ایجاد تجربه های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دارد که به پزشکان کمک میکند تا به صورت سریع تر، درمان و پیشگیری را بهبود بخشند.